RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2019 · 08 Apr Shift 2

Q30.In a line of sight radio communication, a distance of about 50 km is kept between the transmitting and receiving antennas. If the height of the receiving antenna is 70 m, then the minimum height of the transmitting antenna should be: (Radius of the Earth = 6 . 4 × 106 m) (1) 20 m (2) 51 m (3) 40 m (4) 32 m

What This Question Tests

This question requires applying the formula for the range of line-of-sight communication, considering the curvature of the Earth, to calculate the minimum height of a transmitting antenna.

Concepts Tested

Range of LOS communicationCurvature of EarthAntenna height

Formulas Used

d = √(2Rh)

📚 NCERT Sections This Tests

9.27(A) M = ( Fo/Fe) = 28

Physics Class 12 · Chapter 9

72% match

9.27 (a) m = ( fO/fe) = 28 f O  f O  (b) m = 1 + = 33.6 f e  25  349 Reprint 2025-26 Physics 9.28 (a) fO + fe = 145 cm (b) Angle subtended by the tower = (100/3000) = (1/30) rad. Angle subtended by the image produced by the objective h h = = f O 140 Equating the two, h = 4.7 cm. (c) Magnification (magnitude) of the eye-piece = 6. Height of the final image (magnitude) = 28 cm. 9.29 The image formed by the larger (concave) mirror acts as virtual object for the smaller (convex) mirror. Parallel rays coming from the object at infinity will focus at a distance of 110 mm from the larger mirror. The distance of virtual object for the smaller mirror = (110 –20) = 90 mm. The focal length of smaller mirror is 70 mm. Using the mirror formula, image is formed at 315 mm from the smaller mirror. 9.30 The reflected rays get deflected by twice the angle of rotation of the mirror. Therefore, d/1.5 = tan 7°. Hence d = 18.4 cm. 9.31 n = 1.33 CHAPTER 10 10.1 (a) Reflected light: (wavelength, frequency, speed same as incident light) l = 589 nm, n = 5.09 ´ 1014 Hz, c = 3.00 ´ 108 m s–1 (b) Refracted light: (frequency same as the incident frequency) n = 5.09 ´ 1014Hz v = (c/n) = 2.26 × 108 m s–1, l = (v/n) = 444 nm 10.2 (a) Spherical (b) Plane (c) Plane (a small area on the surface of a large sphere is nearly planar). 10.3 (a) 2.0 × 108 m s–1 (b) No. The refractive index, and hence the speed of light in a medium, depends on wavelength. [When no particular wavelength or colour of light is specified, we may take the given refractive index to refer to yellow colour.] Now we know violet colour deviates more than red in a glass prism, i.e. nv > nr. Therefore, the violet component of white light travels slower than the red component. 1.2 10 – 2  0.28 10 – 3 10.4  m = 600 nm 4 14. 10.5 K/4 10.6 (a) 1.17 mm (b) 1.56 mm 10.7 0.15° 350 10.8 tan–1(1.5) ~ 56.3o Reprint 2025-26 Answers

9.26Assume Microscope In Normal Use I.E., Image At 25 Cm. Angular

Physics Class 12 · Chapter 9

72% match

9.26 Assume microscope in normal use i.e., image at 25 cm. Angular magnification of the eye-piece 25 =  1  6 5 Magnification of the objective 30 =  5 6 1 1 1 − = 5u O u O 1.25 which gives uO= –1.5 cm; v0= 7.5 cm. |ue| (25/6) cm = 4.17 cm. The separation between the objective and the eye-piece should be (7.5 + 4.17) cm = 11.67 cm. Further the object should be placed 1.5 cm from the objective to obtain the desired magnification.

12.7The Radius Of The Innermost Electron Orbit Of A Hydrogen Atom Is

Physics Class 12 · Chapter 12

71% match

12.7 The radius of the innermost electron orbit of a hydrogen atom is 5.3×10–11 m. What are the radii of the n = 2 and n =3 orbits?

📋 Question Details

Chapter
Communication Systems
Topic
Line of Sight Communication
Year
2019
Shift
08 Apr Shift 2
Q Number
Q30
Type
MCQ
NCERT Ref
Class 12 Physics Ch 15: Communication Systems

More from this Chapter

Q78.Consider telecommunication through optical fibres. Which of the following statements is not true? (1) Optical fibres can be of graded refractive index (2) Optical fibres are subjective to electromagnetic interference from outside (3) Optical fibres have extremely low transmission (4) Optical fibres may have homogeneous core with loss a suitable cladding.

2003
Easy

Q29.This question has Statement −1 and Statement −2. Of the four choices given after the statements, choose the one that best describes the two statements. Statement-1 : Sky wave signals are used for long distance radio communication. These signals are in general, less stable than ground wave signals. Statement-2 : The state of ionosphere varies from hour to hour, day to day and season to season. (1) Statement-1 is true, Statement-2 is true; (2) Statement-1 is true, Statement-2 is true; Statement-2 is the correct explanation of Statement-2 is not the correct explanation of Statement-1. Statement-1. (3) Statement- 1 is false, Statement- 2 is true. (4) Statement-1 is true, Statement-2 is false. JEE Main 2011 JEE Main Previous Year Paper

2011
Easy

Q30.Broadcasting antennas are generally (1) vertical type (2) both vertical and horizontal type (3) omni directional type (4) horizontal type

2012
Easy

Q29.Given the electric field of a complete amplitude modulated wave as Em →E = ^iEc + cos cos ωct (1 Ec ωmt) Where the subscript c stands for the carrier wave and m for the modulating signal. The frequencies present in the modulated wave are (1) ωc and √ω2c + ω2m (2) ωc, ωc + ωm and ωc −ωm (3) ωc and ωm (4) ωc and √ωcωm

2012
Medium
More Physics questions