RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2015 · 10 Apr Online

Q9. If it takes 5 minutes to fill a 15 litre bucket from a water tap of diameter 2 cm then the Reynolds number for √π the flow is (density of water = 103 kg/m3 and viscosity of water = 10−3 Pa. s ) close to: (1) 5500 (2) 550 (3) 1100 (4) 11,000

What This Question Tests

This question requires calculating the average velocity of water flowing from a tap using the volumetric flow rate and then determining the Reynolds number to characterize the flow.

Concepts Tested

Volumetric flow rateVelocity of fluid flow in a pipeReynolds number calculation

Formulas Used

Q = V/t

Q = A * v

Re = (ρvd)/η

📚 NCERT Sections This Tests

9.3A Tank Is Filled With Water To A Height Of 12.5 Cm. The Apparent

Physics Class 12 · Chapter 9

75% match

9.3 A tank is filled with water to a height of 12.5 cm. The apparent depth of a needle lying at the bottom of the tank is measured by a microscope to be 9.4 cm. What is the refractive index of water? If water is replaced by a liquid of refractive index 1.63 up to the same height, by what distance would the microscope have to be moved to focus on the needle again?

9.5A Small Bulb Is Placed At The Bottom Of A Tank Containing Water To A

Physics Class 12 · Chapter 9

72% match

9.5 A small bulb is placed at the bottom of a tank containing water to a depth of 80cm. What is the area of the surface of water through which light from the bulb can emerge out? Refractive index of water is 1.33. (Consider the bulb to be a point source.)

9.17(A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection

Physics Class 12 · Chapter 9

72% match

9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.