Q15.A cubical volume is bounded by the surfaces x = 0, x = a, y = 0, y = a, z = 0, z = a . The electric field in → the region is given by E = E0xˆi. Where E0 = 4 × 104 NC−1 m−1 . If a = 2 cm , the charge contained in the cubical volume is Q × 10–14 C . The value of Q is ______. (Take ϵ0 = 9 × 10−12 C2 N−1m−2 )
What This Question Tests
This problem requires applying Gauss's Law in integral form to find the total charge enclosed within a cubical volume given a spatially varying electric field.
Concepts Tested
Formulas Used
[vec E = E_0x\hat{i}]
Φ = ∫ E ⋅ dA
Φ = Q_enclosed / ϵ₀
📚 NCERT Sections This Tests
1.18 — A Point Charge Of 2.0 Mc Is At The Centre Of A Cubic Gaussian
Physics Class 11 · Chapter 1
1.18 A point charge of 2.0 mC is at the centre of a cubic Gaussian surface 9.0 cm on edge. What is the net electric flux through the surface?
1.15 — What Is The Net Flux Of The Uniform Electric Field Of Exercise 1.14
Physics Class 11 · Chapter 1
1.15 What is the net flux of the uniform electric field of Exercise 1.14 through a cube of side 20 cm oriented so that its faces are parallel to the coordinate planes?
1.14 — Consider A Uniform Electric Field E = 3 × 103 Î N/C. (A) What Is The
Physics Class 11 · Chapter 1
1.14 Consider a uniform electric field E = 3 × 103 î N/C. (a) What is the flux of this field through a square of 10 cm on a side whose plane is parallel to the yz plane? (b) What is the flux through the same square if the normal to its plane makes a 60° angle with the x-axis?
📋 Question Details
- Chapter
- Electrostatics
- Topic
- Gauss's Law
- Year
- 2023
- Shift
- 01 Feb Shift 2
- Q Number
- Q15
- Type
- Numerical
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 1: Electric Charges and Fields
More from this Chapter
Q43.A charged particle q is placed at the centre O of cube of length L (A B C D E F G H). Another same charge q is placed at a distance L from O. Then the electric flux through ABCD is (1) q/4πϵ0L (2) zero (3) q/2πϵ0L (4) q/3πϵ0L
Q44.If a charge q is placed at the centre of the line joining two equal charges Q such that the system is in equilibrium then the value of q is (1) Q/2 (2) −Q/2 (3) Q/4 (4) −Q/4
Q45.If there are n capacitors in parallel connected to V volt source, then the energy stored is equal to (1) CV (2) 12 nCV2 (3) CV2 (4) 2n1 CV 2
Q46.Capacitance (in F ) of a spherical conductor with radius 1 m is (1) 1.1 × 10−10 (2) 10−6 (3) 9 × 10−9 (4) 10−3