Q30.The height of a transmitting antenna at the top of a tower is 25 m and that of receiving antenna is, 49 m. The maximum distance between them, for satisfactory communication in LOS (Line-Of-Sight) is K√5 × 102 m. The value of K is _____ . (Assume radius of Earth is 64 × 105 m) [Calculate upto nearest integer value]
What This Question Tests
This question requires calculating the maximum line-of-sight distance between two antennas using the heights of the antennas and the radius of Earth.
Concepts Tested
Formulas Used
d_max = √(2Rh_T) + √(2Rh_R)
📚 NCERT Sections This Tests
2.5 — A Parallel Plate Capacitor With Air Between The Plates Has A
Physics Class 11 · Chapter 2
2.5 A parallel plate capacitor with air between the plates has a capacitance of 8 pF (1pF = 10–12 F). What will be the capacitance if the distance between the plates is reduced by half, and the space between them is filled with a substance of dielectric constant 6?
9.27 — (A) M = ( Fo/Fe) = 28
Physics Class 12 · Chapter 9
9.27 (a) m = ( fO/fe) = 28 f O f O (b) m = 1 + = 33.6 f e 25 349 Reprint 2025-26 Physics 9.28 (a) fO + fe = 145 cm (b) Angle subtended by the tower = (100/3000) = (1/30) rad. Angle subtended by the image produced by the objective h h = = f O 140 Equating the two, h = 4.7 cm. (c) Magnification (magnitude) of the eye-piece = 6. Height of the final image (magnitude) = 28 cm. 9.29 The image formed by the larger (concave) mirror acts as virtual object for the smaller (convex) mirror. Parallel rays coming from the object at infinity will focus at a distance of 110 mm from the larger mirror. The distance of virtual object for the smaller mirror = (110 –20) = 90 mm. The focal length of smaller mirror is 70 mm. Using the mirror formula, image is formed at 315 mm from the smaller mirror. 9.30 The reflected rays get deflected by twice the angle of rotation of the mirror. Therefore, d/1.5 = tan 7°. Hence d = 18.4 cm. 9.31 n = 1.33 CHAPTER 10 10.1 (a) Reflected light: (wavelength, frequency, speed same as incident light) l = 589 nm, n = 5.09 ´ 1014 Hz, c = 3.00 ´ 108 m s–1 (b) Refracted light: (frequency same as the incident frequency) n = 5.09 ´ 1014Hz v = (c/n) = 2.26 × 108 m s–1, l = (v/n) = 444 nm 10.2 (a) Spherical (b) Plane (c) Plane (a small area on the surface of a large sphere is nearly planar). 10.3 (a) 2.0 × 108 m s–1 (b) No. The refractive index, and hence the speed of light in a medium, depends on wavelength. [When no particular wavelength or colour of light is specified, we may take the given refractive index to refer to yellow colour.] Now we know violet colour deviates more than red in a glass prism, i.e. nv > nr. Therefore, the violet component of white light travels slower than the red component. 1.2 10 – 2 0.28 10 – 3 10.4 m = 600 nm 4 14. 10.5 K/4 10.6 (a) 1.17 mm (b) 1.56 mm 10.7 0.15° 350 10.8 tan–1(1.5) ~ 56.3o Reprint 2025-26 Answers
9.26 — Assume Microscope In Normal Use I.E., Image At 25 Cm. Angular
Physics Class 12 · Chapter 9
9.26 Assume microscope in normal use i.e., image at 25 cm. Angular magnification of the eye-piece 25 = 1 6 5 Magnification of the objective 30 = 5 6 1 1 1 − = 5u O u O 1.25 which gives uO= –1.5 cm; v0= 7.5 cm. |ue| (25/6) cm = 4.17 cm. The separation between the objective and the eye-piece should be (7.5 + 4.17) cm = 11.67 cm. Further the object should be placed 1.5 cm from the objective to obtain the desired magnification.
📋 Question Details
- Chapter
- Communication Systems
- Topic
- Line of Sight (LOS) communication
- Year
- 2022
- Shift
- 27 Jun Shift 1
- Q Number
- Q30
- Type
- Numerical
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 15: Communication Systems
More from this Chapter
Q78.Consider telecommunication through optical fibres. Which of the following statements is not true? (1) Optical fibres can be of graded refractive index (2) Optical fibres are subjective to electromagnetic interference from outside (3) Optical fibres have extremely low transmission (4) Optical fibres may have homogeneous core with loss a suitable cladding.
Q29.This question has Statement −1 and Statement −2. Of the four choices given after the statements, choose the one that best describes the two statements. Statement-1 : Sky wave signals are used for long distance radio communication. These signals are in general, less stable than ground wave signals. Statement-2 : The state of ionosphere varies from hour to hour, day to day and season to season. (1) Statement-1 is true, Statement-2 is true; (2) Statement-1 is true, Statement-2 is true; Statement-2 is the correct explanation of Statement-2 is not the correct explanation of Statement-1. Statement-1. (3) Statement- 1 is false, Statement- 2 is true. (4) Statement-1 is true, Statement-2 is false. JEE Main 2011 JEE Main Previous Year Paper
Q30.Broadcasting antennas are generally (1) vertical type (2) both vertical and horizontal type (3) omni directional type (4) horizontal type
Q29.Given the electric field of a complete amplitude modulated wave as Em →E = ^iEc + cos cos ωct (1 Ec ωmt) Where the subscript c stands for the carrier wave and m for the modulating signal. The frequencies present in the modulated wave are (1) ωc and √ω2c + ω2m (2) ωc, ωc + ωm and ωc −ωm (3) ωc and ωm (4) ωc and √ωcωm