RankLab
Back to Questions
PhysicsEasyMCQ2021 · 25 Jul Shift 2

Q14.The given potentiometer has its wire of resistance 10 Ω. When the sliding contact is in the middle of the potentiometer wire, the potential drop across 2 Ω resistor is: (1) 10 V (2) 5 V (3) 40 9 V (4) 4011 V

What This Question Tests

This is a direct application of the potentiometer principle for comparing the electromotive forces (EMFs) of two cells using their respective balancing lengths.

Concepts Tested

Principle of potentiometerComparison of EMFsBalancing length

Formulas Used

ε₁/ε₂ = l₁/l₂

📚 NCERT Sections This Tests

3.2A Battery Of Emf 10 V And Internal Resistance 3 Ω Is Connected To A

Physics Class 11 · Chapter 3

80% match

3.2 A battery of emf 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A, what is the resistance of the resistor? What is the terminal voltage of the battery when the circuit is closed?

2.1Two Charges 5 × 10–8 C And –3 × 10–8 C Are Located 16 Cm Apart. At

Physics Class 11 · Chapter 2

77% match

2.1 Two charges 5 × 10–8 C and –3 × 10–8 C are located 16 cm apart. At what point(s) on the line joining the two charges is the electric potential zero? Take the potential at infinity to be zero.

4.10Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:

Physics Class 11 · Chapter 4

76% match

4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.