RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2020 · 09 Jan Shift 2

Q11.A wire of length L and mass per unit length 6.0 × 10−3 kg m−1 is put under tension of 540 N. Two consecutive frequencies that it resonates at are: 420 Hz and 490 Hz. Then L in meters is : (1) 2.1m (2) 1.1m (3) 8.1m (4) 5.1m

What This Question Tests

This question requires calculating the length of a string using the concept of consecutive resonance frequencies and the wave speed on a stretched string.

Concepts Tested

Standing wavesResonance frequenciesSpeed of transverse wave in string

Formulas Used

f_n = n(v/2L)

v = √(T/μ)

📚 NCERT Sections This Tests

4.7Two Long And Parallel Straight Wires A And B Carrying Currents Of

Physics Class 11 · Chapter 4

75% match

4.7 Two long and parallel straight wires A and B carrying currents of 8.0 A and 5.0 A in the same direction are separated by a distance of 4.0 cm. Estimate the force on a 10 cm section of wire A.

10.5In Young’S Double-Slit Experiment Using Monochromatic Light Of

Physics Class 12 · Chapter 10

75% match

10.5 In Young’s double-slit experiment using monochromatic light of wavelength l, the intensity of light at a point on the screen where path difference is l, is K units. What is the intensity of light at a point where path difference is l/3?

4.10Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:

Physics Class 11 · Chapter 4

74% match

4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.