RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2025 · 22 Jan Shift 1

Q26.An electron is made to enter symmetrically between two parallel and equally but oppositely charged metal plates, each of 10 cm length. The electron emerges out of the electric field region with a horizontal component of velocity 106 m/s. If the magnitude of the electric field between the plates is 9.1 V/cm , then the vertical component of velocity of electron is (mass of electron = 9.1 × 10−31 kg and charge of electron = 1.6 × 10−19C ) (1) 0 (2) 1 × 106 m/s (3) 16 × 106 m/s (4) 16 × 104 m/s

What This Question Tests

This question tests the application of kinematic equations under a constant electric force, similar to projectile motion, for an electron moving between charged plates.

Concepts Tested

Electric forceNewton's second lawKinematics in 2D

Formulas Used

F = qE

F = ma

v = u + at

📚 NCERT Sections This Tests

2.1Two Charges 5 × 10–8 C And –3 × 10–8 C Are Located 16 Cm Apart. At

Physics Class 11 · Chapter 2

80% match

2.1 Two charges 5 × 10–8 C and –3 × 10–8 C are located 16 cm apart. At what point(s) on the line joining the two charges is the electric potential zero? Take the potential at infinity to be zero.

2.4A Spherical Conductor Of Radius 12 Cm Has A Charge Of 1.6 × 10–7C

Physics Class 11 · Chapter 2

79% match

2.4 A spherical conductor of radius 12 cm has a charge of 1.6 × 10–7C distributed uniformly on its surface. What is the electric field (a) inside the sphere (b) just outside the sphere (c) at a point 18 cm from the centre of the sphere?

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

78% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)