Q52.An accelerated electron has a speed of 5 × 106 ms−1 with an uncertainty of 0. 02%. The uncertainty in finding its location while in motion is x × 10−9 m. The value of x is __________. (Nearest integer) [Use mass of electron = 9. 1 × 10−31 kg, h = 6. 63 × 10−34 Js, π = 3. 14]
What This Question Tests
This question applies Heisenberg's Uncertainty Principle to calculate the uncertainty in position given the uncertainty in velocity for an electron, requiring unit conversions and precision.
Concepts Tested
Formulas Used
Δx ⋅ Δp ≥ h / 4π
Δp = m ⋅ Δv
📚 NCERT Sections This Tests
12.6 — (A) Using The Bohr’S Model Calculate The Speed Of The Electron In A
Physics Class 12 · Chapter 12
12.6 (a) Using the Bohr’s model calculate the speed of the electron in a hydrogen atom in the n = 1, 2, and 3 levels. (b) Calculate the orbital period in each of these levels.
12.5 — A Hydrogen Atom Initially In The Ground Level Absorbs A Photon,
Physics Class 12 · Chapter 12
12.5 A hydrogen atom initially in the ground level absorbs a photon, which excites it to the n = 4 level. Determine the wavelength and frequency of photon.
12.7 — The Radius Of The Innermost Electron Orbit Of A Hydrogen Atom Is
Physics Class 12 · Chapter 12
12.7 The radius of the innermost electron orbit of a hydrogen atom is 5.3×10–11 m. What are the radii of the n = 2 and n =3 orbits?
📋 Question Details
- Chapter
- Atomic Structure
- Topic
- Heisenberg's Uncertainty Principle
- Year
- 2021
- Shift
- 25 Jul Shift 2
- Q Number
- Q52
- Type
- Numerical
- NCERT Ref
- Class 11 Chemistry Ch 2: Atomic Structure
More from this Chapter
Q82.Which one of the following groupings represents a collection of isoelectronic species? (At. nos,: 55, Br:35) (1) N3−, F−, Na+ (2) Be, Al3+, Cl− (3) Ca2+, Cs+, Br (4) Na+, Ca2+, Mg2+
Q83.In Bohr series of lines of hydrogen spectrum, the third line from the red end corresponds to which one of the following inter-orbit jumps of the electron for Bohr orbits in an atom of hydrogen (1) 5 →2 (2) 4 →1 (3) 2 →5 (4) 3 →2
Q84.The de Broglie wavelength of a tennis ball of mass 60 g moving with a velocity of 10 metres per second is approximately (1) 10−31 metres (2) 10−16 metres (3) 10−25 metres (4) 10−33 metres Planck's constant, h = 6.63 × 10−34Js.
Q79.Which of the following sets of quantum numbers is correct for an electron in 4f orbital? (1) n = 4, l = 3, m = +4, s = + 12 (2) n = 3, I = 2, m = −2, S = + 12 (3) n = 4, I = 3, m = +1, s = + 12 (4) n = 4, I = 4, m −4, s = −12