Q2. The maximum range of a bullet fired from a toy pistol mounted on a car at rest is R0 = 40 m. What will be the acute angle of inclination of the pistol for maximum range when the car is moving in the direction of firing with uniform velocity v = 20 m/s on a horizontal surface? (g = 10 m/s2) (1) 30∘ (2) 60∘ (3) 75∘ (4) 45∘
What This Question Tests
This question combines projectile motion with relative velocity, requiring the student to correctly formulate the range in the moving frame and then use calculus to find the angle for maximum range.
Concepts Tested
Formulas Used
R = u^2/g (for 45 deg)
R = u_x * T
T = 2u_y/g
dR/dθ = 0
📚 NCERT Sections This Tests
11.10 — What Is The De Broglie Wavelength Of
Physics Class 12 · Chapter 11
11.10 What is the de Broglie wavelength of (a) a bullet of mass 0.040 kg travelling at the speed of 1.0 km/s, (b) a ball of mass 0.060 kg moving at a speed of 1.0 m/s, and (c) a dust particle of mass 1.0 × 10–9 kg drifting with a speed of 2.2 m/s ?
3.1 — The Storage Battery Of A Car Has An Emf Of 12 V. If The Internal
Physics Class 11 · Chapter 3
3.1 The storage battery of a car has an emf of 12 V. If the internal resistance of the battery is 0.4 Ω, what is the maximum current that can be drawn from the battery?
9.17 — (A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection
Physics Class 12 · Chapter 9
9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.
📋 Question Details
- Chapter
- Kinematics
- Topic
- Projectile Motion
- Year
- 2013
- Shift
- 25 Apr Online
- Q Number
- Q2
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 11 Physics Ch 4: Kinematics
More from this Chapter
Q3. From a building two balls A and B are thrown such that A is thrown upwards A and B downwards (both vertically). If vA and vB are their respective velocities on reaching the ground, then (1) VB > VA (2) VA = VB (3) VA > VB (4) their velocities depend on their masses
Q5. Speeds of two identical cars are u and 4u at the specific instant. The ratio of the respective distances in which the two cars are stopped from that instant is (1) 1 : 1 (2) 1 : 4 (3) 1 : 8 (4) 1 : 16
Q14.A ball whose kinetic energy is E, is projected at an angle of 45∘ to the horizontal. The kinetic energy of the ball at the highest point of its flight will be (1) E (2) E/√2 (3) E/2 (4) zero
Q4. A car, moving with a speed of 50 km/hr, can be stopped by brakes after at least 6 m. If the same car is moving at a speed of 100 km/hr, the minimum stopping distance is (1) 12 m (2) 18 m (3) 24 m (4) 6 m