Q30.The mass defect in a particular reaction is 0 . 4 g. The amount of energy liberated is ๐ร 107 kW h, where ๐= _____. (speed of light = 3 ร 108 m s-1)
What This Question Tests
This problem involves applying Einstein's mass-energy equivalence principle and converting the calculated energy into kilowatt-hours (kWh).
Concepts Tested
Formulas Used
E = mcยฒ
1 kWh = 3.6 ร 10โถ J
๐ NCERT Sections This Tests
13.3 โ A Given Coin Has A Mass Of 3.0 G. Calculate The Nuclear Energy That
Physics Class 12 ยท Chapter 13
13.3 A given coin has a mass of 3.0 g. Calculate the nuclear energy that would be required to separate all the neutrons and protons from each other. For simplicity assume that the coin is entirely made of 6329Cu atoms (of mass 62.92960 u).
13.2 โ Obtain The Binding Energy Of The Nuclei 5626Fe And 20983 Bi In Units Of
Physics Class 12 ยท Chapter 13
13.2 Obtain the binding energy of the nuclei 5626Fe and 20983 Bi in units of MeV from the following data: m ( 5626Fe ) = 55.934939 u m ( 20983 Bi ) = 208.980388 u
13.5 โ The Q Value Of A Nuclear Reaction A + B ยฎ C + D Is Defined By
Physics Class 12 ยท Chapter 13
13.5 The Q value of a nuclear reaction A + b ยฎ C + d is defined by Q = [ mA + mb โ mC โ md]c2 where the masses refer to the respective nuclei. Determine from the given data the Q-value of the following reactions and state whether the reactions are exothermic or endothermic. (i) 11 H+13 H โ12 H+12 H (ii) 126 C+126 C โ1020 Ne+ 24 He Atomic masses are given to be m ( 12 H ) = 2.014102 u m ( 13 H) = 3.016049 u m ( 126 C ) = 12.000000 u m ( 1020 Ne ) = 19.992439 u
๐ Question Details
- Chapter
- Nuclei
- Topic
- Mass-energy equivalence
- Year
- 2024
- Shift
- 31 Jan Shift 1
- Q Number
- Q30
- Type
- Numerical
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 13: Nuclei
More from this Chapter
Q71.At a specific instant emission of radioactive compound is deflected in a magnetic field. The compound can emit (i) electrons (ii) protons (iii) He2+ (iv) neutrons The emission at instant can be (1) i, ii, iii (2) i, ii, iii, iv (3) iv (4) ii, iii
Q72.If N0 is the original mass of the substance of half- life period t1/2 = 5 years, then the amount of substance left after 15 years is (1) N0/8 (2) N0/16 (3) N0/2 (4) N0/4
Q73.If mass-energy equivalence is taken into account, when water is cooled to form ice, the mass of water should (1) increase (2) remain unchanged (3) decrease (4) first increase then decrease
Q82.In which of the folloiwng species the interatomic bond angle is 109โ28โฒ? (1) NH3, (BF4)โ1 (2) (NH4)+, BF3 (3) NH3, BF4 (4) (NH2)โ1, BF3