RankLab
Back to Questions
PhysicsEasyMCQ2021 · 27 Aug Shift 2

Q12.For full scale deflection of total 50 divisions, 50 mV voltage is required in galvanometer. The resistance of galvanometer if its current sensitivity is 2 div / mA will be: (1) 1 Ω (2) 2 Ω (3) 5 Ω (4) 4 Ω

What This Question Tests

This is a straightforward problem involving calculation of galvanometer current from its sensitivity and total divisions, followed by application of Ohm's law.

Concepts Tested

Galvanometer sensitivityOhm's Law

Formulas Used

V = IR

I = current sensitivity * divisions

📚 NCERT Sections This Tests

4.10Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:

Physics Class 11 · Chapter 4

79% match

4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.

3.2A Battery Of Emf 10 V And Internal Resistance 3 Ω Is Connected To A

Physics Class 11 · Chapter 3

77% match

3.2 A battery of emf 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A, what is the resistance of the resistor? What is the terminal voltage of the battery when the circuit is closed?

3.1The Storage Battery Of A Car Has An Emf Of 12 V. If The Internal

Physics Class 11 · Chapter 3

76% match

3.1 The storage battery of a car has an emf of 12 V. If the internal resistance of the battery is 0.4 Ω, what is the maximum current that can be drawn from the battery?