RankLab
Back to Questions
PhysicsEasyMCQ2023 Β· 30 Jan Shift 1

Q14.The magnetic moments associated with two closely wound circular coils 𝐴 and 𝐡 of radius π‘Ÿπ΄= 10 cm and π‘Ÿπ΅= 20 cm respectively are equal if: (Where 𝑁𝐴, 𝐼𝐴 and 𝑁𝐡, 𝐼𝐡 are number of turn and current of 𝐴 and 𝐡 respectively) (1) 2𝑁𝐴𝐼𝐴= 𝑁𝐡𝐼𝐡 (2) 𝑁𝐴= 2𝑁𝐡 (3) 𝑁𝐴𝐼𝐴= 4𝑁𝐡𝐼𝐡 (4) 4𝑁𝐴𝐼𝐴= 𝑁𝐡𝐼𝐡

What This Question Tests

This question tests the definition and calculation of magnetic dipole moment for a current loop, specifically how it depends on turns, current, and area.

Concepts Tested

Magnetic dipole moment of a current loop

Formulas Used

M = NIA

πŸ“š NCERT Sections This Tests

4.10 β€” Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:

Physics Class 11 Β· Chapter 4

81% match

4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 Γ— 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 Γ— 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.

4.9 β€” A Square Coil Of Side 10 Cm Consists Of 20 Turns And Carries A Current

Physics Class 11 Β· Chapter 4

80% match

4.9 A square coil of side 10 cm consists of 20 turns and carries a current of 12 A. The coil is suspended vertically and the normal to the plane of the coil makes an angle of 30ΒΊ with the direction of a uniform horizontal magnetic field of magnitude 0.80 T. What is the magnitude of torque experienced by the coil?

4.8 β€” A Closely Wound Solenoid 80 Cm Long Has 5 Layers Of Windings Of 400

Physics Class 11 Β· Chapter 4

78% match

4.8 A closely wound solenoid 80 cm long has 5 layers of windings of 400 turns each. The diameter of the solenoid is 1.8 cm. If the current carried is 8.0 A, estimate the magnitude of B inside the solenoid near its centre.