RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumNumerical2024 · 08 Apr Shift 1

Q27.An electron with kinetic energy 5eV enters a region of uniform magnetic field of 3 μT perpendicular to its direction. An electric field E is applied perpendicular to the direction of velocity and magnetic field. The value of E , so that electron moves along the same path, is _______ NC−1 . ( Given, mass of electron = 9 × 10−31 kg , electric charge = 1.6 × 10−19C)

What This Question Tests

This question involves an electron moving in perpendicular electric and magnetic fields. It tests the condition for the electron to move undeflected (along the same path), which implies that the electric and magnetic forces on the electron must balance each other.

Concepts Tested

Magnetic force on a charged particleElectric force on a charged particleEquilibrium of forces

Formulas Used

F_E = qE

F_M = qvB

K.E. = 1/2 mv²

📚 NCERT Sections This Tests

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

82% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)

4.4A Horizontal Overhead Power Line Carries A Current Of 90 A In East To

Physics Class 11 · Chapter 4

80% match

4.4 A horizontal overhead power line carries a current of 90 A in east to west direction. What is the magnitude and direction of the magnetic field due to the current 1.5 m below the line?

4.6A 3.0 Cm Wire Carrying A Current Of 10 A Is Placed Inside A Solenoid

Physics Class 11 · Chapter 4

79% match

4.6 A 3.0 cm wire carrying a current of 10 A is placed inside a solenoid perpendicular to its axis. The magnetic field inside the solenoid is given to be 0.27 T. What is the magnetic force on the wire?