Q18.In this figure the resistance of the coil of galvanometer G is 2 Ω. The emf of the cell is 4 V. The ratio of potential difference across C1 and C2 is (1) 1 (2) 45 (3) 5 (4) 3 4 4
What This Question Tests
This question combines concepts of capacitors in series with a DC circuit, focusing on steady-state conditions where no current flows through the capacitors.
Concepts Tested
Formulas Used
V = Q/C
Q_series = constant
V_total = V₁ + V₂
📚 NCERT Sections This Tests
3.2 — A Battery Of Emf 10 V And Internal Resistance 3 Ω Is Connected To A
Physics Class 11 · Chapter 3
3.2 A battery of emf 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A, what is the resistance of the resistor? What is the terminal voltage of the battery when the circuit is closed?
4.10 — Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:
Physics Class 11 · Chapter 4
4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.
2.6 — Three Capacitors Each Of Capacitance 9 Pf Are Connected In Series.
Physics Class 11 · Chapter 2
2.6 Three capacitors each of capacitance 9 pF are connected in series. (a) What is the total capacitance of the combination? (b) What is the potential difference across each capacitor if the combination is connected to a 120 V supply?
📋 Question Details
- Chapter
- Current Electricity
- Topic
- Circuit Analysis (Capacitors and Resistors)
- Year
- 2023
- Shift
- 08 Apr Shift 1
- Q Number
- Q18
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 2: Electrostatic Potential and Capacitance, Ch 3: Current Electricity
More from this Chapter
Q50.By increasing the temperature, the specific resistance of a conductor and a semiconductor (1) increases for both (2) decreases for both (3) increases, decreases (4) decreases, increases
Q51. If in the circuit, power dissipation is 150 W, then R is (1) 2Ω (2) 6Ω (3) 5Ω (4) 4Ω JEE Main 2002 JEE Main Previous Year Paper
Q28.If θi , is the inversion temperature, θn is the neutral temperature, θc is the temperature of the cold junction, then (1) θi + θc = θn (2) θi −θc = 2θn (3) θi+θc 2 = θn (4) θc −θi = 2θn
Q47.If an ammeter is to be used in place of a voltmeter, then we must connect with the ammeter a (1) low resistance in parallel (2) high resistance in parallel (3) high resistance in series (4) low resistance in series