Q25.A telescope of aperture 3 × 10−2 m diameter is focused on a window at 80 m distance fitted with a wire mesh of spacing 2 × 10−3 m. Given: λ = 5.5 × 10−7 m, which of the following is true for observing the mesh JEE Main 2012 (26 May Online) JEE Main Previous Year Paper through the telescope? (1) Yes, it is possible with the same aperture size. (2) Possible also with an aperture half the present diameter. (3) No, it is not possible. (4) Given data is not sufficient.
What This Question Tests
This question tests the ability to apply Rayleigh's criterion for the resolution of a telescope, requiring calculation of both the theoretical minimum resolvable angle and the actual angular separation of the objects.
Concepts Tested
Formulas Used
θ_min = 1.22λ / D
θ_actual = d/L
📚 NCERT Sections This Tests
9.27 — (A) M = ( Fo/Fe) = 28
Physics Class 12 · Chapter 9
9.27 (a) m = ( fO/fe) = 28 f O f O (b) m = 1 + = 33.6 f e 25 349 Reprint 2025-26 Physics 9.28 (a) fO + fe = 145 cm (b) Angle subtended by the tower = (100/3000) = (1/30) rad. Angle subtended by the image produced by the objective h h = = f O 140 Equating the two, h = 4.7 cm. (c) Magnification (magnitude) of the eye-piece = 6. Height of the final image (magnitude) = 28 cm. 9.29 The image formed by the larger (concave) mirror acts as virtual object for the smaller (convex) mirror. Parallel rays coming from the object at infinity will focus at a distance of 110 mm from the larger mirror. The distance of virtual object for the smaller mirror = (110 –20) = 90 mm. The focal length of smaller mirror is 70 mm. Using the mirror formula, image is formed at 315 mm from the smaller mirror. 9.30 The reflected rays get deflected by twice the angle of rotation of the mirror. Therefore, d/1.5 = tan 7°. Hence d = 18.4 cm. 9.31 n = 1.33 CHAPTER 10 10.1 (a) Reflected light: (wavelength, frequency, speed same as incident light) l = 589 nm, n = 5.09 ´ 1014 Hz, c = 3.00 ´ 108 m s–1 (b) Refracted light: (frequency same as the incident frequency) n = 5.09 ´ 1014Hz v = (c/n) = 2.26 × 108 m s–1, l = (v/n) = 444 nm 10.2 (a) Spherical (b) Plane (c) Plane (a small area on the surface of a large sphere is nearly planar). 10.3 (a) 2.0 × 108 m s–1 (b) No. The refractive index, and hence the speed of light in a medium, depends on wavelength. [When no particular wavelength or colour of light is specified, we may take the given refractive index to refer to yellow colour.] Now we know violet colour deviates more than red in a glass prism, i.e. nv > nr. Therefore, the violet component of white light travels slower than the red component. 1.2 10 – 2 0.28 10 – 3 10.4 m = 600 nm 4 14. 10.5 K/4 10.6 (a) 1.17 mm (b) 1.56 mm 10.7 0.15° 350 10.8 tan–1(1.5) ~ 56.3o Reprint 2025-26 Answers
10.4 — In A Young’S Double-Slit Experiment, The Slits Are Separated By
Physics Class 12 · Chapter 10
10.4 In a Young’s double-slit experiment, the slits are separated by 0.28 mm and the screen is placed 1.4 m away. The distance between the central bright fringe and the fourth bright fringe is measured to be 1.2 cm. Determine the wavelength of light used in the experiment.
9.24 — What Should Be The Distance Between The Object In Exercise 9.23
Physics Class 12 · Chapter 9
9.24 What should be the distance between the object in Exercise 9.23 and the magnifying glass if the virtual image of each square in the figure is to have an area of 6.25 mm2. Would you be able to see the squares distinctly with your eyes very close to the magnifier? [Note: Exercises 9.22 to 9.24 will help you clearly understand the difference between magnification in absolute size and the angular magnification (or magnifying power) of an instrument.] 251 Reprint 2025-26 Physics 9.25 Answer the following questions: (a) The angle subtended at the eye by an object is equal to the angle subtended at the eye by the virtual image produced by a magnifying glass. In what sense then does a magnifying glass provide angular magnification? (b) In viewing through a magnifying glass, one usually positions one’s eyes very close to the lens. Does angular magnification change if the eye is moved back? (c) Magnifying power of a simple microscope is inversely proportional to the focal length of the lens. What then stops us from using a convex lens of smaller and smaller focal length and achieving greater and greater magnifying power? (d) Why must both the objective and the eyepiece of a compound microscope have short focal lengths? (e) When viewing through a compound microscope, our eyes should be positioned not on the eyepiece but a short distance away from it for best viewing. Why? How much should be that short distance between the eye and eyepiece? 9.26 An angular magnification (magnifying power) of 30X is desired using an objective of focal length 1.25cm and an eyepiece of focal length 5cm. How will you set up the compound microscope? 9.27 A small telescope has an objective lens of focal length 140cm and an eyepiece of focal length 5.0cm. What is the magnifying power of the telescope for viewing distant objects when (a) the telescope is in normal adjustment (i.e., when the final image is at infinity)? (b) the final image is formed at the least distance of distinct vision (25cm)? 9.28 (a) For the telescope described in Exercise 9.27 (a), what is the separation between the objective lens and the eyepiece? (b) If this telescope is used to view a 100 m tall tower 3 km away, what is the height of the image of the tower formed by the objective lens? (c) What is the height of the final image of the tower if it is formed at 25cm? 9.29 A Cassegrain telescope uses two mirrors as shown in Fig. 9.26. Such a telescope is built with the mirrors 20mm apart. If the radius of curvature of the large mirror is 220mm and the small mirror is 140mm, where will the final image of an object at infinity be? 9.30 Light incident normally on a plane mirror attached to a galvanometer coil retraces backwards as shown in Fig. 9.29. A current in the coil produces a deflection of 3.5o of the mirror. What is the displacement of the reflected spot of light on a screen placed 1.5 m away? Reprint 2025-26 Ray Optics and Optical Instruments FIGURE 9.29
📋 Question Details
- Chapter
- Wave Optics
- Topic
- Resolving Power of Optical Instruments
- Year
- 2012
- Shift
- 26 May Online
- Q Number
- Q25
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 10: Wave Optics
More from this Chapter
Q67.Wavelength of light used in an optical instrument are λ1 = 4000Å and λ2 = 5000Å, then ratio of their respective resolving powers (corresponding to λ1 and λ2 ) is (1) 16 : 25 (2) 9 : 1 (3) 4 : 5 (4) 5 : 4
Q66.To demonstrate the phenomenon of interference, we require two sources which emit radiation (1) of nearly the same frequency (2) of the same frequency (3) of different wavelengths (4) of the same frequency and having a definite phase relationship
Q66.The angle of incidence at which reflected light totally polarized for reflection from air to glass (refractive index n ), is (1) sin−1(n) (2) sin−1(1/n) (3) tan−1(1/n) (4) tan−1(n)
Q67.The maximum number of possible interference maxima for slit-separation equal to twice the wavelength in Young's double-slit experiment is (1) infinite (2) five (3) three (4) zero