RankLab
Back to Questions
PhysicsHardMulti concept2025 · 24 Jan Shift 2

Q49.A tightly wound long solenoid carries a current of 1.5 A . An electron is executing uniform circular motion inside the solenoid with a time period of 75 ns . The number of turns per metre in the solenoid is … … -. [Take mass of electron me = 9 × 10−31 kg, charge of electron |qe| = 1.6 × 10−19C, μ0 = 4π × 10−7 N , 1 ns = 10−9 A2 s]

What This Question Tests

This question combines the concept of the magnetic field generated by a solenoid with the circular motion of an electron under the influence of this magnetic field to determine the number of turns per unit length.

Concepts Tested

Magnetic field inside a solenoidMagnetic force on a moving chargeCircular motion of charge in magnetic fieldTime period of circular motion

Formulas Used

B = μ_0 n I

F = qvB

F = mv^2/r

T = 2πm / (qB)

📚 NCERT Sections This Tests

4.8A Closely Wound Solenoid 80 Cm Long Has 5 Layers Of Windings Of 400

Physics Class 11 · Chapter 4

83% match

4.8 A closely wound solenoid 80 cm long has 5 layers of windings of 400 turns each. The diameter of the solenoid is 1.8 cm. If the current carried is 8.0 A, estimate the magnitude of B inside the solenoid near its centre.

4.6A 3.0 Cm Wire Carrying A Current Of 10 A Is Placed Inside A Solenoid

Physics Class 11 · Chapter 4

81% match

4.6 A 3.0 cm wire carrying a current of 10 A is placed inside a solenoid perpendicular to its axis. The magnetic field inside the solenoid is given to be 0.27 T. What is the magnetic force on the wire?

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

81% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)