RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2020 · 03 Sep Shift 2

Q12.Two resistors 400 Ω and 800 Ω are connected in series across a 6∨ battery. The potential difference measured by a voltmeter of 10 kΩ across 400 Ω resistor is close to: (1) 2 V (2) 1. 8 V (3) 2. 05 V (4) 1. 95 V

What This Question Tests

This problem requires analyzing a circuit with a voltmeter connected in parallel with a resistor, taking into account the finite resistance of the voltmeter.

Concepts Tested

Series circuitsParallel combination of resistorsVoltmeter resistance

Formulas Used

V = IR

R_eq for series

R_eq for parallel

📚 NCERT Sections This Tests

3.2A Battery Of Emf 10 V And Internal Resistance 3 Ω Is Connected To A

Physics Class 11 · Chapter 3

80% match

3.2 A battery of emf 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A, what is the resistance of the resistor? What is the terminal voltage of the battery when the circuit is closed?

3.1The Storage Battery Of A Car Has An Emf Of 12 V. If The Internal

Physics Class 11 · Chapter 3

78% match

3.1 The storage battery of a car has an emf of 12 V. If the internal resistance of the battery is 0.4 Ω, what is the maximum current that can be drawn from the battery?

4.10Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:

Physics Class 11 · Chapter 4

76% match

4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.