RankLab
Back to Questions
PhysicsEasyNumerical2021 · 27 Jul Shift 1

Q27.In Bohr's atomic model, the electron is assumed to revolve in a circular orbit of radius 0. 5 A. If the speed of electron is 2. 2 × 106 m s−1. Then the current associated with the electron will be__________ ×10−2 mA. [Take π as 22 7 ]

What This Question Tests

This question directly applies the concept of current generated by a charged particle (electron) in uniform circular motion, using its charge, speed, and orbital radius.

Concepts Tested

Current due to charged particle in circular motionSpeed and period of orbit

Formulas Used

I = q/T

T = 2πr/v

📚 NCERT Sections This Tests

12.6(A) Using The Bohr’S Model Calculate The Speed Of The Electron In A

Physics Class 12 · Chapter 12

82% match

12.6 (a) Using the Bohr’s model calculate the speed of the electron in a hydrogen atom in the n = 1, 2, and 3 levels. (b) Calculate the orbital period in each of these levels.

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

81% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)

12.7The Radius Of The Innermost Electron Orbit Of A Hydrogen Atom Is

Physics Class 12 · Chapter 12

81% match

12.7 The radius of the innermost electron orbit of a hydrogen atom is 5.3×10–11 m. What are the radii of the n = 2 and n =3 orbits?