Q4. Two projectiles A and B are thrown with initial velocities of 40 m s−1 and 60 m s−1 at angles 30° and 60° with the horizontal respectively. The ratio of their ranges respectively is (g = 10 m s−2) (1) 4 : 9 (2) 2 : √3 (3) √3 : 2 (4) 1 : 1 m s−1 . If the force acting on the
What This Question Tests
This question evaluates the understanding of the range formula for projectile motion and the ability to calculate ratios based on given initial conditions.
Concepts Tested
Formulas Used
R = (u² sin(2θ))/g
📚 NCERT Sections This Tests
4.10 — Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:
Physics Class 11 · Chapter 4
4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.
4.4 — A Horizontal Overhead Power Line Carries A Current Of 90 A In East To
Physics Class 11 · Chapter 4
4.4 A horizontal overhead power line carries a current of 90 A in east to west direction. What is the magnitude and direction of the magnetic field due to the current 1.5 m below the line?
9.4 — Figures 9.27(A) And (B) Show Refraction Of A Ray In Air Incident At 60°
Physics Class 12 · Chapter 9
9.4 Figures 9.27(a) and (b) show refraction of a ray in air incident at 60° with the normal to a glass-air and water-air interface, respectively. Predict the angle of refraction in glass when the angle of incidence in water is 45° with the normal to a water-glass interface [Fig. 9.27(c)]. FIGURE 9.27
📋 Question Details
- Chapter
- Kinematics
- Topic
- Projectile Motion
- Year
- 2023
- Shift
- 08 Apr Shift 1
- Q Number
- Q4
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 11 Physics Ch 4: Motion in a Plane
More from this Chapter
Q3. From a building two balls A and B are thrown such that A is thrown upwards A and B downwards (both vertically). If vA and vB are their respective velocities on reaching the ground, then (1) VB > VA (2) VA = VB (3) VA > VB (4) their velocities depend on their masses
Q5. Speeds of two identical cars are u and 4u at the specific instant. The ratio of the respective distances in which the two cars are stopped from that instant is (1) 1 : 1 (2) 1 : 4 (3) 1 : 8 (4) 1 : 16
Q14.A ball whose kinetic energy is E, is projected at an angle of 45∘ to the horizontal. The kinetic energy of the ball at the highest point of its flight will be (1) E (2) E/√2 (3) E/2 (4) zero
Q4. A car, moving with a speed of 50 km/hr, can be stopped by brakes after at least 6 m. If the same car is moving at a speed of 100 km/hr, the minimum stopping distance is (1) 12 m (2) 18 m (3) 24 m (4) 6 m