Q21.A particle of mass m and charge q is in an electric and magnetic field given by → → E = 2^i + 3^j; B = 4^j + 6^k The charged particle is shifted from the origin to the point P(x = 1; y = 1) along a straight path. The magnitude of the total work done is : (1) (0.35)q (2) 5q (3) (2.5) q (4) (0.15)q
What This Question Tests
This question assesses the understanding that a magnetic field does no work on a charged particle, and calculates the work done solely by the electric field when a charge moves along a given path.
Concepts Tested
Formulas Used
W = ∫F.dr
W_E = q(V_i - V_f)
F_E = qE
W_B = 0
📚 NCERT Sections This Tests
4.4 — A Horizontal Overhead Power Line Carries A Current Of 90 A In East To
Physics Class 11 · Chapter 4
4.4 A horizontal overhead power line carries a current of 90 A in east to west direction. What is the magnitude and direction of the magnetic field due to the current 1.5 m below the line?
2.1 — Two Charges 5 × 10–8 C And –3 × 10–8 C Are Located 16 Cm Apart. At
Physics Class 11 · Chapter 2
2.1 Two charges 5 × 10–8 C and –3 × 10–8 C are located 16 cm apart. At what point(s) on the line joining the two charges is the electric potential zero? Take the potential at infinity to be zero.
4.11 — In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is
Physics Class 11 · Chapter 4
4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)
📋 Question Details
- Chapter
- Electrostatics
- Topic
- Work done by electric and magnetic fields
- Year
- 2019
- Shift
- 11 Jan Shift 2
- Q Number
- Q21
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 2: Electrostatic Potential and Capacitance
More from this Chapter
Q43.A charged particle q is placed at the centre O of cube of length L (A B C D E F G H). Another same charge q is placed at a distance L from O. Then the electric flux through ABCD is (1) q/4πϵ0L (2) zero (3) q/2πϵ0L (4) q/3πϵ0L
Q44.If a charge q is placed at the centre of the line joining two equal charges Q such that the system is in equilibrium then the value of q is (1) Q/2 (2) −Q/2 (3) Q/4 (4) −Q/4
Q45.If there are n capacitors in parallel connected to V volt source, then the energy stored is equal to (1) CV (2) 12 nCV2 (3) CV2 (4) 2n1 CV 2
Q46.Capacitance (in F ) of a spherical conductor with radius 1 m is (1) 1.1 × 10−10 (2) 10−6 (3) 9 × 10−9 (4) 10−3