RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumNumerical2023 · 06 Apr Shift 2

Q21.A proton with a kinetic energy of 2. 0 eV moves into a region of uniform magnetic field of magnitude π 2 × 10−3 T. The angle between the direction of magnetic field and velocity of proton is 60o . The pitch of the helical path taken by the proton is ____ cm. (Take, mass of proton = 1. 6 × 10−27 kg and charge on proton = 1. 6 × 10−19 C).

What This Question Tests

This question tests the ability to calculate the pitch of a helical path of a charged particle in a magnetic field, requiring calculation of velocity from kinetic energy and understanding velocity components.

Concepts Tested

Kinetic energy to velocity conversionVelocity components in magnetic fieldPeriod of circular motionPitch of helical path

Formulas Used

KE = 1/2 mv^2

v_parallel = v cosθ

T = 2πm / qB

pitch = v_parallel × T

📚 NCERT Sections This Tests

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

81% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)

4.5What Is The Magnitude Of Magnetic Force Per Unit Length On A Wire

Physics Class 11 · Chapter 4

78% match

4.5 What is the magnitude of magnetic force per unit length on a wire carrying a current of 8 A and making an angle of 30º with the direction of a uniform magnetic field of 0.15 T?

4.4A Horizontal Overhead Power Line Carries A Current Of 90 A In East To

Physics Class 11 · Chapter 4

78% match

4.4 A horizontal overhead power line carries a current of 90 A in east to west direction. What is the magnitude and direction of the magnetic field due to the current 1.5 m below the line?