Q18.In the circuit shown, a four-wire potentiometer is made of a 400 cm long wire, which extends between A and B . The resistance per unit length of the potentiometer wire is r = 0.01 Ω / cm . If an ideal voltmeter is JEE Main 2019 (08 Apr Shift 2) JEE Main Previous Year Paper connected as shown with jockey J at 50 cm from end A , the expected reading of the voltmeter will be: (1) 0.50 V (2) 0.25 V (3) 0.75 V (4) 0.20 V
What This Question Tests
This question evaluates the ability to calculate the potential drop across a segment of a potentiometer wire, given its resistance per unit length and assuming a standard driving voltage for the potentiometer.
Concepts Tested
Formulas Used
R = r * L
V = I * R
📚 NCERT Sections This Tests
3.2 — A Battery Of Emf 10 V And Internal Resistance 3 Ω Is Connected To A
Physics Class 11 · Chapter 3
3.2 A battery of emf 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A, what is the resistance of the resistor? What is the terminal voltage of the battery when the circuit is closed?
4.10 — Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:
Physics Class 11 · Chapter 4
4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.
2.1 — Two Charges 5 × 10–8 C And –3 × 10–8 C Are Located 16 Cm Apart. At
Physics Class 11 · Chapter 2
2.1 Two charges 5 × 10–8 C and –3 × 10–8 C are located 16 cm apart. At what point(s) on the line joining the two charges is the electric potential zero? Take the potential at infinity to be zero.
📋 Question Details
- Chapter
- Current Electricity
- Topic
- Potentiometer
- Year
- 2019
- Shift
- 08 Apr Shift 2
- Q Number
- Q18
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 3: Current Electricity
More from this Chapter
Q50.By increasing the temperature, the specific resistance of a conductor and a semiconductor (1) increases for both (2) decreases for both (3) increases, decreases (4) decreases, increases
Q51. If in the circuit, power dissipation is 150 W, then R is (1) 2Ω (2) 6Ω (3) 5Ω (4) 4Ω JEE Main 2002 JEE Main Previous Year Paper
Q28.If θi , is the inversion temperature, θn is the neutral temperature, θc is the temperature of the cold junction, then (1) θi + θc = θn (2) θi −θc = 2θn (3) θi+θc 2 = θn (4) θc −θi = 2θn
Q47.If an ammeter is to be used in place of a voltmeter, then we must connect with the ammeter a (1) low resistance in parallel (2) high resistance in parallel (3) high resistance in series (4) low resistance in series