RankLab
Back to Questions
PhysicsEasyMCQ2022 · 28 Jul Shift 1

Q16.In normal adjustment, for a refracting telescope, the distance between objective and eye piece is 30 cm. The focal length of the objective, when the angular magnification of the telescope is 2, will be: (1) 20 cm (2) 30 cm (3) 10 cm (4) 15 cm 1 . 227

What This Question Tests

This question requires using the formulas for angular magnification and the length of a refracting telescope in normal adjustment to solve for the focal length of the objective lens.

Concepts Tested

Angular magnification of telescopeLength of telescope in normal adjustment

Formulas Used

M = f_o/f_e

L = f_o + f_e (normal adjustment)

📚 NCERT Sections This Tests

9.26Assume Microscope In Normal Use I.E., Image At 25 Cm. Angular

Physics Class 12 · Chapter 9

84% match

9.26 Assume microscope in normal use i.e., image at 25 cm. Angular magnification of the eye-piece 25 =  1  6 5 Magnification of the objective 30 =  5 6 1 1 1 − = 5u O u O 1.25 which gives uO= –1.5 cm; v0= 7.5 cm. |ue| (25/6) cm = 4.17 cm. The separation between the objective and the eye-piece should be (7.5 + 4.17) cm = 11.67 cm. Further the object should be placed 1.5 cm from the objective to obtain the desired magnification.

9.27(A) M = ( Fo/Fe) = 28

Physics Class 12 · Chapter 9

81% match

9.27 (a) m = ( fO/fe) = 28 f O  f O  (b) m = 1 + = 33.6 f e  25  349 Reprint 2025-26 Physics 9.28 (a) fO + fe = 145 cm (b) Angle subtended by the tower = (100/3000) = (1/30) rad. Angle subtended by the image produced by the objective h h = = f O 140 Equating the two, h = 4.7 cm. (c) Magnification (magnitude) of the eye-piece = 6. Height of the final image (magnitude) = 28 cm. 9.29 The image formed by the larger (concave) mirror acts as virtual object for the smaller (convex) mirror. Parallel rays coming from the object at infinity will focus at a distance of 110 mm from the larger mirror. The distance of virtual object for the smaller mirror = (110 –20) = 90 mm. The focal length of smaller mirror is 70 mm. Using the mirror formula, image is formed at 315 mm from the smaller mirror. 9.30 The reflected rays get deflected by twice the angle of rotation of the mirror. Therefore, d/1.5 = tan 7°. Hence d = 18.4 cm. 9.31 n = 1.33 CHAPTER 10 10.1 (a) Reflected light: (wavelength, frequency, speed same as incident light) l = 589 nm, n = 5.09 ´ 1014 Hz, c = 3.00 ´ 108 m s–1 (b) Refracted light: (frequency same as the incident frequency) n = 5.09 ´ 1014Hz v = (c/n) = 2.26 × 108 m s–1, l = (v/n) = 444 nm 10.2 (a) Spherical (b) Plane (c) Plane (a small area on the surface of a large sphere is nearly planar). 10.3 (a) 2.0 × 108 m s–1 (b) No. The refractive index, and hence the speed of light in a medium, depends on wavelength. [When no particular wavelength or colour of light is specified, we may take the given refractive index to refer to yellow colour.] Now we know violet colour deviates more than red in a glass prism, i.e. nv > nr. Therefore, the violet component of white light travels slower than the red component. 1.2 10 – 2  0.28 10 – 3 10.4  m = 600 nm 4 14. 10.5 K/4 10.6 (a) 1.17 mm (b) 1.56 mm 10.7 0.15° 350 10.8 tan–1(1.5) ~ 56.3o Reprint 2025-26 Answers

9.24What Should Be The Distance Between The Object In Exercise 9.23

Physics Class 12 · Chapter 9

81% match

9.24 What should be the distance between the object in Exercise 9.23 and the magnifying glass if the virtual image of each square in the figure is to have an area of 6.25 mm2. Would you be able to see the squares distinctly with your eyes very close to the magnifier? [Note: Exercises 9.22 to 9.24 will help you clearly understand the difference between magnification in absolute size and the angular magnification (or magnifying power) of an instrument.] 251 Reprint 2025-26 Physics 9.25 Answer the following questions: (a) The angle subtended at the eye by an object is equal to the angle subtended at the eye by the virtual image produced by a magnifying glass. In what sense then does a magnifying glass provide angular magnification? (b) In viewing through a magnifying glass, one usually positions one’s eyes very close to the lens. Does angular magnification change if the eye is moved back? (c) Magnifying power of a simple microscope is inversely proportional to the focal length of the lens. What then stops us from using a convex lens of smaller and smaller focal length and achieving greater and greater magnifying power? (d) Why must both the objective and the eyepiece of a compound microscope have short focal lengths? (e) When viewing through a compound microscope, our eyes should be positioned not on the eyepiece but a short distance away from it for best viewing. Why? How much should be that short distance between the eye and eyepiece? 9.26 An angular magnification (magnifying power) of 30X is desired using an objective of focal length 1.25cm and an eyepiece of focal length 5cm. How will you set up the compound microscope? 9.27 A small telescope has an objective lens of focal length 140cm and an eyepiece of focal length 5.0cm. What is the magnifying power of the telescope for viewing distant objects when (a) the telescope is in normal adjustment (i.e., when the final image is at infinity)? (b) the final image is formed at the least distance of distinct vision (25cm)? 9.28 (a) For the telescope described in Exercise 9.27 (a), what is the separation between the objective lens and the eyepiece? (b) If this telescope is used to view a 100 m tall tower 3 km away, what is the height of the image of the tower formed by the objective lens? (c) What is the height of the final image of the tower if it is formed at 25cm? 9.29 A Cassegrain telescope uses two mirrors as shown in Fig. 9.26. Such a telescope is built with the mirrors 20mm apart. If the radius of curvature of the large mirror is 220mm and the small mirror is 140mm, where will the final image of an object at infinity be? 9.30 Light incident normally on a plane mirror attached to a galvanometer coil retraces backwards as shown in Fig. 9.29. A current in the coil produces a deflection of 3.5o of the mirror. What is the displacement of the reflected spot of light on a screen placed 1.5 m away? Reprint 2025-26 Ray Optics and Optical Instruments FIGURE 9.29