Q32.The energy of one mole of photons of radiation of wavelength 300 nm is (Given : h = 6. 63 × 10−34 J s, NA = 6. 02 × 1023 mol−1c = 3 × 108 m s−1 ) (1) 235 kJ mol−1 (2) 325 kJ mol−1 (3) 399 kJ mol−1 (4) 435 kJ mol−1
What This Question Tests
This question is a direct application of the formula for the energy of a photon and its conversion to molar energy using Avogadro's number.
Concepts Tested
Formulas Used
E = hc/λ
Energy per mole = N_A * E
📚 NCERT Sections This Tests
12.5 — A Hydrogen Atom Initially In The Ground Level Absorbs A Photon,
Physics Class 12 · Chapter 12
12.5 A hydrogen atom initially in the ground level absorbs a photon, which excites it to the n = 4 level. Determine the wavelength and frequency of photon.
11.4 — Monochromatic Light Of Wavelength 632.8 Nm Is Produced By A
Physics Class 12 · Chapter 11
11.4 Monochromatic light of wavelength 632.8 nm is produced by a helium-neon laser. The power emitted is 9.42 mW. (a) Find the energy and momentum of each photon in the light beam, (b) How many photons per second, on the average, arrive at a target irradiated by this beam? (Assume the beam to have uniform cross-section which is less than the target area), and (c) How fast does a hydrogen atom have to travel in order to have the same momentum as that of the photon?
12.3 — A Difference Of 2.3 Ev Separates Two Energy Levels In An Atom. What
Physics Class 12 · Chapter 12
12.3 A difference of 2.3 eV separates two energy levels in an atom. What is the frequency of radiation emitted when the atom make a transition from the upper level to the lower level?
📋 Question Details
- Chapter
- Atomic Structure
- Topic
- Energy of Photons
- Year
- 2022
- Shift
- 24 Jun Shift 2
- Q Number
- Q32
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 11 Chemistry Ch 2: Structure of Atom
More from this Chapter
Q82.Which one of the following groupings represents a collection of isoelectronic species? (At. nos,: 55, Br:35) (1) N3−, F−, Na+ (2) Be, Al3+, Cl− (3) Ca2+, Cs+, Br (4) Na+, Ca2+, Mg2+
Q83.In Bohr series of lines of hydrogen spectrum, the third line from the red end corresponds to which one of the following inter-orbit jumps of the electron for Bohr orbits in an atom of hydrogen (1) 5 →2 (2) 4 →1 (3) 2 →5 (4) 3 →2
Q84.The de Broglie wavelength of a tennis ball of mass 60 g moving with a velocity of 10 metres per second is approximately (1) 10−31 metres (2) 10−16 metres (3) 10−25 metres (4) 10−33 metres Planck's constant, h = 6.63 × 10−34Js.
Q79.Which of the following sets of quantum numbers is correct for an electron in 4f orbital? (1) n = 4, l = 3, m = +4, s = + 12 (2) n = 3, I = 2, m = −2, S = + 12 (3) n = 4, I = 3, m = +1, s = + 12 (4) n = 4, I = 4, m −4, s = −12