RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumNumerical2024 · 27 Jan Shift 2

Q23.The reading of pressure metre attached with a closed pipe is 4 . 5 × 104 N m-2. On opening the valve, water starts flowing and the reading of pressure metre falls to 2 . 0 × 104 N m-2. The velocity of water is found to be √𝑉 m s-1. The value of 𝑉 is _________.

What This Question Tests

This question is a direct application of Bernoulli's principle for a horizontal pipe to calculate the velocity of water flow based on the observed pressure difference.

Concepts Tested

Fluid dynamicsPressureVelocity of fluid flowBernoulli's equation

Formulas Used

P₁ + (1/2)ρv₁² = P₂ + (1/2)ρv₂²

📚 NCERT Sections This Tests

1.34Vapour Pressure Of Water At 293 K Is 17.535 Mm Hg. Calculate The Vapour

Chemistry Class 11 · Chapter 1

72% match

1.34 Vapour pressure of water at 293 K is 17.535 mm Hg. Calculate the vapour pressure of water at 293 K when 25 g of glucose is dissolved in 450 g of water.

9.3A Tank Is Filled With Water To A Height Of 12.5 Cm. The Apparent

Physics Class 12 · Chapter 9

71% match

9.3 A tank is filled with water to a height of 12.5 cm. The apparent depth of a needle lying at the bottom of the tank is measured by a microscope to be 9.4 cm. What is the refractive index of water? If water is replaced by a liquid of refractive index 1.63 up to the same height, by what distance would the microscope have to be moved to focus on the needle again?

4.10Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:

Physics Class 11 · Chapter 4

71% match

4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.