RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2022 · 25 Jul Shift 2

Q13.An electron with energy 0. 1 keV moves at right angle to the earth's magnetic field of 1 × 10−4 Wbm−2 . The frequency of revolution of the electron will be (Take mass of electron = 9. 0 × 10−31 kg) (1) 1. 6 × 105 Hz (2) 5. 6 × 105 Hz (3) 2. 8 × 106 Hz (4) 1. 8 × 106 Hz

What This Question Tests

This question tests the understanding of a charged particle's motion in a uniform magnetic field, specifically calculating the cyclotron frequency given its kinetic energy and the magnetic field strength.

Concepts Tested

Lorentz forceCentripetal forceCyclotron frequencyKinetic energy

Formulas Used

KE = 1/2 mv^2

f = qB / (2πm)

📚 NCERT Sections This Tests

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

83% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)

4.12In Exercise 4.11 Obtain The Frequency Of Revolution Of The Electron In

Physics Class 11 · Chapter 4

81% match

4.12 In Exercise 4.11 obtain the frequency of revolution of the electron in its circular orbit. Does the answer depend on the speed of the electron? Explain.

4.4A Horizontal Overhead Power Line Carries A Current Of 90 A In East To

Physics Class 11 · Chapter 4

80% match

4.4 A horizontal overhead power line carries a current of 90 A in east to west direction. What is the magnitude and direction of the magnetic field due to the current 1.5 m below the line?