RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2022 · 24 Jun Shift 1

Q16.A resistance of 40 Ω is connected to a source of alternating current rated 220 V, 50 Hz. Find the time taken by the current to change from its maximum value to the rms value : (1) 2. 5 ms (2) 1. 25 ms (3) 2. 5 s (4) 0. 25 s

What This Question Tests

This question requires recalling the formulas for magnetic field strength at the center and along the axis of a circular current-carrying coil and calculating their ratio for a specific axial distance.

Concepts Tested

Magnetic field at center of coilMagnetic field on axis of coilRatio of magnetic fields

Formulas Used

B_center = (μ₀I)/(2r)

B_axis = (μ₀Ir²)/(2(r² + x²)^3/2)

📚 NCERT Sections This Tests

4.4A Horizontal Overhead Power Line Carries A Current Of 90 A In East To

Physics Class 11 · Chapter 4

78% match

4.4 A horizontal overhead power line carries a current of 90 A in east to west direction. What is the magnitude and direction of the magnetic field due to the current 1.5 m below the line?

4.10Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:

Physics Class 11 · Chapter 4

77% match

4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.

4.8A Closely Wound Solenoid 80 Cm Long Has 5 Layers Of Windings Of 400

Physics Class 11 · Chapter 4

77% match

4.8 A closely wound solenoid 80 cm long has 5 layers of windings of 400 turns each. The diameter of the solenoid is 1.8 cm. If the current carried is 8.0 A, estimate the magnitude of B inside the solenoid near its centre.