RankLab
Back to Questions
PhysicsEasyMCQ2021 · 26 Aug Shift 2

Q20.A transmitting antenna at top of a tower has a height of 50 m, and the height of receiving antenna is, 80 m. What is the range of communication for the line of sight (LOS) mode? [use radius of the earth = 6400 km] JEE Main 2021 (26 Aug Shift 2) JEE Main Previous Year Paper (1) 80. 2 km (2) 144. 1 km (3) 57. 28 km (4) 45. 5 km

What This Question Tests

This question is a direct application of the formula for the maximum line-of-sight range between two antennas, considering the curvature of the Earth.

Concepts Tested

Line of sight (LOS) communicationRange of communicationEarth's curvature

Formulas Used

d = √(2R_e h_T) + √(2R_e h_R)

📚 NCERT Sections This Tests

9.27(A) M = ( Fo/Fe) = 28

Physics Class 12 · Chapter 9

72% match

9.27 (a) m = ( fO/fe) = 28 f O  f O  (b) m = 1 + = 33.6 f e  25  349 Reprint 2025-26 Physics 9.28 (a) fO + fe = 145 cm (b) Angle subtended by the tower = (100/3000) = (1/30) rad. Angle subtended by the image produced by the objective h h = = f O 140 Equating the two, h = 4.7 cm. (c) Magnification (magnitude) of the eye-piece = 6. Height of the final image (magnitude) = 28 cm. 9.29 The image formed by the larger (concave) mirror acts as virtual object for the smaller (convex) mirror. Parallel rays coming from the object at infinity will focus at a distance of 110 mm from the larger mirror. The distance of virtual object for the smaller mirror = (110 –20) = 90 mm. The focal length of smaller mirror is 70 mm. Using the mirror formula, image is formed at 315 mm from the smaller mirror. 9.30 The reflected rays get deflected by twice the angle of rotation of the mirror. Therefore, d/1.5 = tan 7°. Hence d = 18.4 cm. 9.31 n = 1.33 CHAPTER 10 10.1 (a) Reflected light: (wavelength, frequency, speed same as incident light) l = 589 nm, n = 5.09 ´ 1014 Hz, c = 3.00 ´ 108 m s–1 (b) Refracted light: (frequency same as the incident frequency) n = 5.09 ´ 1014Hz v = (c/n) = 2.26 × 108 m s–1, l = (v/n) = 444 nm 10.2 (a) Spherical (b) Plane (c) Plane (a small area on the surface of a large sphere is nearly planar). 10.3 (a) 2.0 × 108 m s–1 (b) No. The refractive index, and hence the speed of light in a medium, depends on wavelength. [When no particular wavelength or colour of light is specified, we may take the given refractive index to refer to yellow colour.] Now we know violet colour deviates more than red in a glass prism, i.e. nv > nr. Therefore, the violet component of white light travels slower than the red component. 1.2 10 – 2  0.28 10 – 3 10.4  m = 600 nm 4 14. 10.5 K/4 10.6 (a) 1.17 mm (b) 1.56 mm 10.7 0.15° 350 10.8 tan–1(1.5) ~ 56.3o Reprint 2025-26 Answers

8.2A Parallel Plate Capacitor (Fig. 8.6) Made Of Circular Plates Each Of Radius

Physics Class 11 · Chapter 8

72% match

8.2 A parallel plate capacitor (Fig. 8.6) made of circular plates each of radius R = 6.0 cm has a capacitance C = 100 pF. The capacitor is connected to 213 a 230 V ac supply with a (angular) frequency of 300 rad s–1. Reprint 2025-26 Physics (a) What is the rms value of the conduction current? (b) Is the conduction current equal to the displacement current? (c) Determine the amplitude of B at a point 3.0 cm from the axis between the plates. FIGURE 8.6 8.3 What physical quantity is the same for X-rays of wavelength 10–10 m, red light of wavelength 6800 Å and radiowaves of wavelength 500m? 8.4 A plane electromagnetic wave travels in vacuum along z-direction. What can you say about the directions of its electric and magnetic field vectors? If the frequency of the wave is 30 MHz, what is its wavelength? 8.5 A radio can tune in to any station in the 7.5 MHz to 12 MHz band. What is the corresponding wavelength band? 8.6 A charged particle oscillates about its mean equilibrium position with a frequency of 10 9 Hz. What is the frequency of the electromagnetic waves produced by the oscillator? 8.7 The amplitude of the magnetic field part of a harmonic electromagnetic wave in vacuum is B0 = 510 nT. What is the amplitude of the electric field part of the wave? 8.8 Suppose that the electric field amplitude of an electromagnetic wave is E0 = 120 N/C and that its frequency is n = 50.0 MHz. (a) Determine, B0,w, k, and l. (b) Find expressions for E and B. 8.9 The terminology of different parts of the electromagnetic spectrum is given in the text. Use the formula E = hn (for energy of a quantum of radiation: photon) and obtain the photon energy in units of eV for different parts of the electromagnetic spectrum. In what way are the different scales of photon energies that you obtain related to the sources of electromagnetic radiation? 8.10 In a plane electromagnetic wave, the electric field oscillates sinusoidally at a frequency of 2.0 × 1010 Hz and amplitude 48 V m–1. (a) What is the wavelength of the wave? (b) What is the amplitude of the oscillating magnetic field? (c) Show that the average energy density of the E field equals the average energy density of the B field. [c = 3 × 108 m s–1.] Reprint 2025-26

9.17(A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection

Physics Class 12 · Chapter 9

71% match

9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.

📋 Question Details

Chapter
Communication Systems
Topic
Line of Sight Communication
Year
2021
Shift
26 Aug Shift 2
Q Number
Q20
Type
MCQ
NCERT Ref
Class 12 Physics Ch 15: Communication Systems

More from this Chapter

Q78.Consider telecommunication through optical fibres. Which of the following statements is not true? (1) Optical fibres can be of graded refractive index (2) Optical fibres are subjective to electromagnetic interference from outside (3) Optical fibres have extremely low transmission (4) Optical fibres may have homogeneous core with loss a suitable cladding.

2003
Easy

Q29.This question has Statement −1 and Statement −2. Of the four choices given after the statements, choose the one that best describes the two statements. Statement-1 : Sky wave signals are used for long distance radio communication. These signals are in general, less stable than ground wave signals. Statement-2 : The state of ionosphere varies from hour to hour, day to day and season to season. (1) Statement-1 is true, Statement-2 is true; (2) Statement-1 is true, Statement-2 is true; Statement-2 is the correct explanation of Statement-2 is not the correct explanation of Statement-1. Statement-1. (3) Statement- 1 is false, Statement- 2 is true. (4) Statement-1 is true, Statement-2 is false. JEE Main 2011 JEE Main Previous Year Paper

2011
Easy

Q30.Broadcasting antennas are generally (1) vertical type (2) both vertical and horizontal type (3) omni directional type (4) horizontal type

2012
Easy

Q29.Given the electric field of a complete amplitude modulated wave as Em →E = ^iEc + cos cos ωct (1 Ec ωmt) Where the subscript c stands for the carrier wave and m for the modulating signal. The frequencies present in the modulated wave are (1) ωc and √ω2c + ω2m (2) ωc, ωc + ωm and ωc −ωm (3) ωc and ωm (4) ωc and √ωcωm

2012
Medium
More Physics questions