RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2022 · 26 Jul Shift 2

Q16.Light travels in two media 𝑀1 and 𝑀2 with speeds 1 . 5 × 108 m s-1 and 2 . 0 × 108 m s-1 respectively. The critical angle between them is 3 (1) tan-1 (2) tan-12 √7 3 (3) cos-13 (4) sin-12 4 3

What This Question Tests

This question requires calculating refractive indices from given speeds of light and then applying the formula for the critical angle for total internal reflection.

Concepts Tested

Refractive indexSpeed of light in a mediumCritical angle

Formulas Used

n = c/v

sin(θ_c) = n_smaller / n_larger

📚 NCERT Sections This Tests

10.3(A) The Refractive Index Of Glass Is 1.5. What Is The Speed Of Light In

Physics Class 12 · Chapter 10

82% match

10.3 (a) The refractive index of glass is 1.5. What is the speed of light in glass? (Speed of light in vacuum is 3.0 × 108 m s–1) (b) Is the speed of light in glass independent of the colour of light? If not, which of the two colours red and violet travels slower in a glass prism?

9.17(A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection

Physics Class 12 · Chapter 9

79% match

9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.

10.1Monochromatic Light Of Wavelength 589 Nm Is Incident From Air On A

Physics Class 12 · Chapter 10

79% match

10.1 Monochromatic light of wavelength 589 nm is incident from air on a water surface. What are the wavelength, frequency and speed of (a) reflected, and (b) refracted light? Refractive index of water is 1.33.