RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2019 · 11 Jan Shift 1

Q19.In an experiment, electrons are accelerated, from rest, by applying a voltage of 500 V . Calculate the radius of the path if a magnetic field 100mT is then applied. [Charge of the electron = 1.6 × 10−19C Mass of the electron = 9.1 × 10−31 kg] (1) 7.5 × 10−3 m (2) 7.5 × 10−2 m (3) 7.5 m (4) 7.5 × 10−4 m

What This Question Tests

This question combines the acceleration of an electron by an electric potential with its subsequent circular motion in a magnetic field to calculate the radius of the path.

Concepts Tested

Work-Energy TheoremLorentz force for circular motionKinetic energy from potential difference

Formulas Used

qV = (1/2)mv^2

qvB = mv^2/r

r = mv/qB

📚 NCERT Sections This Tests

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

85% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)

4.4A Horizontal Overhead Power Line Carries A Current Of 90 A In East To

Physics Class 11 · Chapter 4

79% match

4.4 A horizontal overhead power line carries a current of 90 A in east to west direction. What is the magnitude and direction of the magnetic field due to the current 1.5 m below the line?

11.3The Photoelectric Cut-Off Voltage In A Certain Experiment Is 1.5 V.

Physics Class 12 · Chapter 11

78% match

11.3 The photoelectric cut-off voltage in a certain experiment is 1.5 V. What is the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted?