RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2016 · 03 Apr

Q11.A pipe open at both ends has a fundamental frequency f in air. The pipe is dipped vertically in water so that half of it is in water. The fundamental frequency of the air column is now: (1) 2f (2) f (3) f (4) 3f 2 4

What This Question Tests

This problem assesses the understanding of fundamental frequencies for open and closed organ pipes and how dipping a pipe in water changes its effective length and boundary conditions.

Concepts Tested

Fundamental frequency of open pipeFundamental frequency of closed pipeEffective length of air column

Formulas Used

f_open = v/(2L)

f_closed = v/(4L')

📚 NCERT Sections This Tests

9.17(A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection

Physics Class 12 · Chapter 9

75% match

9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.

10.1Monochromatic Light Of Wavelength 589 Nm Is Incident From Air On A

Physics Class 12 · Chapter 10

74% match

10.1 Monochromatic light of wavelength 589 nm is incident from air on a water surface. What are the wavelength, frequency and speed of (a) reflected, and (b) refracted light? Refractive index of water is 1.33.

2.5A Parallel Plate Capacitor With Air Between The Plates Has A

Physics Class 11 · Chapter 2

74% match

2.5 A parallel plate capacitor with air between the plates has a capacitance of 8 pF (1pF = 10–12 F). What will be the capacitance if the distance between the plates is reduced by half, and the space between them is filled with a substance of dielectric constant 6?