Q51.If the work function of a metal is 6. 63 × 10−19 J, the maximum wavelength of the photon required to remove a photoelectron from the metal is____ nm. Nearest integer) [Given : h = 6. 63 × 10−34 J s, and c = 3 × 108 m s−1 ]
What This Question Tests
This question requires applying the photoelectric effect equation to calculate the maximum wavelength (threshold wavelength) from a given work function, using fundamental constants.
Concepts Tested
Formulas Used
W = hc/λ₀
📚 NCERT Sections This Tests
11.8 — Light Of Frequency 7.21 × 1014 Hz Is Incident On A Metal Surface.
Physics Class 12 · Chapter 11
11.8 Light of frequency 7.21 × 1014 Hz is incident on a metal surface. Electrons with a maximum speed of 6.0 × 105 m/s are ejected from the surface. What is the threshold frequency for photoemission of electrons?
11.6 — The Threshold Frequency For A Certain Metal Is 3.3 × 1014 Hz. If Light
Physics Class 12 · Chapter 11
11.6 The threshold frequency for a certain metal is 3.3 × 1014 Hz. If light of frequency 8.2 × 1014 Hz is incident on the metal, predict the cut- off voltage for the photoelectric emission.
11.2 — The Work Function Of Caesium Metal Is 2.14 Ev. When Light Of
Physics Class 12 · Chapter 11
11.2 The work function of caesium metal is 2.14 eV. When light of frequency 6 ×1014Hz is incident on the metal surface, photoemission of electrons occurs. What is the (a) maximum kinetic energy of the emitted electrons, (b) Stopping potential, and (c) maximum speed of the emitted photoelectrons?
📋 Question Details
- Chapter
- Atomic Structure
- Topic
- Photoelectric effect
- Year
- 2022
- Shift
- 28 Jun Shift 1
- Q Number
- Q51
- Type
- Numerical
- NCERT Ref
- Class 11 Chemistry Ch 2: Atomic Structure
More from this Chapter
Q82.Which one of the following groupings represents a collection of isoelectronic species? (At. nos,: 55, Br:35) (1) N3−, F−, Na+ (2) Be, Al3+, Cl− (3) Ca2+, Cs+, Br (4) Na+, Ca2+, Mg2+
Q83.In Bohr series of lines of hydrogen spectrum, the third line from the red end corresponds to which one of the following inter-orbit jumps of the electron for Bohr orbits in an atom of hydrogen (1) 5 →2 (2) 4 →1 (3) 2 →5 (4) 3 →2
Q84.The de Broglie wavelength of a tennis ball of mass 60 g moving with a velocity of 10 metres per second is approximately (1) 10−31 metres (2) 10−16 metres (3) 10−25 metres (4) 10−33 metres Planck's constant, h = 6.63 × 10−34Js.
Q79.Which of the following sets of quantum numbers is correct for an electron in 4f orbital? (1) n = 4, l = 3, m = +4, s = + 12 (2) n = 3, I = 2, m = −2, S = + 12 (3) n = 4, I = 3, m = +1, s = + 12 (4) n = 4, I = 4, m −4, s = −12