Q18.The aperture diameter of a telescope is 5m . The separation between the moon and the earth is 4 × 105km . With light of wavelength of 5500Å , the minimum separation between objects on the surface of moon, so that they are just resolved, is close to: (1) 60m (2) 20m (3) 200m (4) 600m
What This Question Tests
This question applies Rayleigh's criterion to determine the minimum resolvable linear separation between objects on the moon's surface, using the telescope's aperture and the wavelength of light.
Concepts Tested
Formulas Used
θ = 1.22λ / D
x = θ * L
📚 NCERT Sections This Tests
10.4 — In A Young’S Double-Slit Experiment, The Slits Are Separated By
Physics Class 12 · Chapter 10
10.4 In a Young’s double-slit experiment, the slits are separated by 0.28 mm and the screen is placed 1.4 m away. The distance between the central bright fringe and the fourth bright fringe is measured to be 1.2 cm. Determine the wavelength of light used in the experiment.
10.2 — What Is The Shape Of The Wavefront In Each Of The Following Cases:
Physics Class 12 · Chapter 10
10.2 What is the shape of the wavefront in each of the following cases: (a) Light diverging from a point source. (b) Light emerging out of a convex lens when a point source is placed at its focus. (c) The portion of the wavefront of light from a distant star intercepted by the Earth.
9.26 — Assume Microscope In Normal Use I.E., Image At 25 Cm. Angular
Physics Class 12 · Chapter 9
9.26 Assume microscope in normal use i.e., image at 25 cm. Angular magnification of the eye-piece 25 = 1 6 5 Magnification of the objective 30 = 5 6 1 1 1 − = 5u O u O 1.25 which gives uO= –1.5 cm; v0= 7.5 cm. |ue| (25/6) cm = 4.17 cm. The separation between the objective and the eye-piece should be (7.5 + 4.17) cm = 11.67 cm. Further the object should be placed 1.5 cm from the objective to obtain the desired magnification.
📋 Question Details
- Chapter
- Wave Optics
- Topic
- Resolving power of telescope
- Year
- 2020
- Shift
- 09 Jan Shift 1
- Q Number
- Q18
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 10: Wave Optics
More from this Chapter
Q67.Wavelength of light used in an optical instrument are λ1 = 4000Å and λ2 = 5000Å, then ratio of their respective resolving powers (corresponding to λ1 and λ2 ) is (1) 16 : 25 (2) 9 : 1 (3) 4 : 5 (4) 5 : 4
Q66.To demonstrate the phenomenon of interference, we require two sources which emit radiation (1) of nearly the same frequency (2) of the same frequency (3) of different wavelengths (4) of the same frequency and having a definite phase relationship
Q66.The angle of incidence at which reflected light totally polarized for reflection from air to glass (refractive index n ), is (1) sin−1(n) (2) sin−1(1/n) (3) tan−1(1/n) (4) tan−1(n)
Q67.The maximum number of possible interference maxima for slit-separation equal to twice the wavelength in Young's double-slit experiment is (1) infinite (2) five (3) three (4) zero