Q33.Values of work function (W0) for a few metals are given below Metal Li Na K Mg Cu Ag W0 eV 2. 42 2. 3 2. 25 3. 7 4. 8 4. 3 The number of metals which will show photoelectric effect when light of wavelength 400 nm falls on it is _____ Given: h = 6. 6 × 10–34 J s c = 3 × 108 ms–1 e = 1. 6 × 10–19 C
What This Question Tests
This question requires calculating the energy of incident light and comparing it with the work function of different metals to determine which ones will exhibit the photoelectric effect.
Concepts Tested
Formulas Used
E = hc/λ
E = W0 + K_max
1 eV = 1.6 × 10^-19 J
📚 NCERT Sections This Tests
11.7 — The Work Function For A Certain Metal Is 4.2 Ev. Will This Metal Give
Physics Class 12 · Chapter 11
11.7 The work function for a certain metal is 4.2 eV. Will this metal give hotoelectric emission for incident radiation of wavelength 330 nm?
11.6 — The Threshold Frequency For A Certain Metal Is 3.3 × 1014 Hz. If Light
Physics Class 12 · Chapter 11
11.6 The threshold frequency for a certain metal is 3.3 × 1014 Hz. If light of frequency 8.2 × 1014 Hz is incident on the metal, predict the cut- off voltage for the photoelectric emission.
11.2 — The Work Function Of Caesium Metal Is 2.14 Ev. When Light Of
Physics Class 12 · Chapter 11
11.2 The work function of caesium metal is 2.14 eV. When light of frequency 6 ×1014Hz is incident on the metal surface, photoemission of electrons occurs. What is the (a) maximum kinetic energy of the emitted electrons, (b) Stopping potential, and (c) maximum speed of the emitted photoelectrons?
📋 Question Details
- Chapter
- Atomic Structure
- Topic
- Photoelectric effect, Work function
- Year
- 2023
- Shift
- 12 Apr Shift 1
- Q Number
- Q33
- Type
- Numerical
- NCERT Ref
- Class 11 Chemistry Ch 2: Structure of Atom
More from this Chapter
Q82.Which one of the following groupings represents a collection of isoelectronic species? (At. nos,: 55, Br:35) (1) N3−, F−, Na+ (2) Be, Al3+, Cl− (3) Ca2+, Cs+, Br (4) Na+, Ca2+, Mg2+
Q83.In Bohr series of lines of hydrogen spectrum, the third line from the red end corresponds to which one of the following inter-orbit jumps of the electron for Bohr orbits in an atom of hydrogen (1) 5 →2 (2) 4 →1 (3) 2 →5 (4) 3 →2
Q84.The de Broglie wavelength of a tennis ball of mass 60 g moving with a velocity of 10 metres per second is approximately (1) 10−31 metres (2) 10−16 metres (3) 10−25 metres (4) 10−33 metres Planck's constant, h = 6.63 × 10−34Js.
Q79.Which of the following sets of quantum numbers is correct for an electron in 4f orbital? (1) n = 4, l = 3, m = +4, s = + 12 (2) n = 3, I = 2, m = −2, S = + 12 (3) n = 4, I = 3, m = +1, s = + 12 (4) n = 4, I = 4, m −4, s = −12