Q51.The wavelength of electrons accelerated from rest through a potential difference of 40 kV is X × 10−12 m. The value of x is. (Nearest integer) Given: Mass of electron = 9. 1 × 10−31 kg Charge on an electron = 1. 6 × 10−19C Planck's constant = 6. 63 × 10−34 Js
What This Question Tests
This question requires calculating the de Broglie wavelength of an electron accelerated through a potential difference, integrating concepts of kinetic energy and momentum.
Concepts Tested
Formulas Used
λ = h/p
p = √(2mE_k)
E_k = qV
📚 NCERT Sections This Tests
12.5 — A Hydrogen Atom Initially In The Ground Level Absorbs A Photon,
Physics Class 12 · Chapter 12
12.5 A hydrogen atom initially in the ground level absorbs a photon, which excites it to the n = 4 level. Determine the wavelength and frequency of photon.
11.5 — In An Experiment On Photoelectric Effect, The Slope Of The Cut-Off Voltage
Physics Class 12 · Chapter 11
11.5 In an experiment on photoelectric effect, the slope of the cut-off voltage versus frequency of incident light is found to be 4.12 × 10–15 V s. Calculate the value of Planck’s constant.
12.8 — A 12.5 Ev Electron Beam Is Used To Bombard Gaseous Hydrogen At
Physics Class 12 · Chapter 12
12.8 A 12.5 eV electron beam is used to bombard gaseous hydrogen at room temperature. What series of wavelengths will be emitted?
📋 Question Details
- Chapter
- Atomic Structure
- Topic
- de Broglie wavelength
- Year
- 2021
- Shift
- 20 Jul Shift 2
- Q Number
- Q51
- Type
- Numerical
- NCERT Ref
- Class 11 Chemistry Ch 2: Atomic Structure
More from this Chapter
Q82.Which one of the following groupings represents a collection of isoelectronic species? (At. nos,: 55, Br:35) (1) N3−, F−, Na+ (2) Be, Al3+, Cl− (3) Ca2+, Cs+, Br (4) Na+, Ca2+, Mg2+
Q83.In Bohr series of lines of hydrogen spectrum, the third line from the red end corresponds to which one of the following inter-orbit jumps of the electron for Bohr orbits in an atom of hydrogen (1) 5 →2 (2) 4 →1 (3) 2 →5 (4) 3 →2
Q84.The de Broglie wavelength of a tennis ball of mass 60 g moving with a velocity of 10 metres per second is approximately (1) 10−31 metres (2) 10−16 metres (3) 10−25 metres (4) 10−33 metres Planck's constant, h = 6.63 × 10−34Js.
Q79.Which of the following sets of quantum numbers is correct for an electron in 4f orbital? (1) n = 4, l = 3, m = +4, s = + 12 (2) n = 3, I = 2, m = −2, S = + 12 (3) n = 4, I = 3, m = +1, s = + 12 (4) n = 4, I = 4, m −4, s = −12