Q1. Two projectile thrown at 30° and 45° with the horizontal respectively, reach the maximum height in same time. The ratio of their initial velocities is (1) 1 : √2 (2) 2 : 1 (3) √2 : 1 (4) 1 : 2
What This Question Tests
This question tests the understanding and application of the formula for the time taken to reach maximum height in projectile motion.
Concepts Tested
Formulas Used
t_max = (u sinθ) / g
📚 NCERT Sections This Tests
11.3 — The Photoelectric Cut-Off Voltage In A Certain Experiment Is 1.5 V.
Physics Class 12 · Chapter 11
11.3 The photoelectric cut-off voltage in a certain experiment is 1.5 V. What is the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted?
6.11 — Dynamics Of Rotational
Physics Class 11 · Chapter 6
6.11 Dynamics of rotational the motion of extended bodies. motion about a fixed axis A large class of problems with extended bodies can be
4.10 — Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:
Physics Class 11 · Chapter 4
4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.
📋 Question Details
- Chapter
- Kinematics
- Topic
- Projectile Motion
- Year
- 2022
- Shift
- 26 Jul Shift 1
- Q Number
- Q1
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 11 Physics Ch 4: Motion in a Plane
More from this Chapter
Q3. From a building two balls A and B are thrown such that A is thrown upwards A and B downwards (both vertically). If vA and vB are their respective velocities on reaching the ground, then (1) VB > VA (2) VA = VB (3) VA > VB (4) their velocities depend on their masses
Q5. Speeds of two identical cars are u and 4u at the specific instant. The ratio of the respective distances in which the two cars are stopped from that instant is (1) 1 : 1 (2) 1 : 4 (3) 1 : 8 (4) 1 : 16
Q14.A ball whose kinetic energy is E, is projected at an angle of 45∘ to the horizontal. The kinetic energy of the ball at the highest point of its flight will be (1) E (2) E/√2 (3) E/2 (4) zero
Q4. A car, moving with a speed of 50 km/hr, can be stopped by brakes after at least 6 m. If the same car is moving at a speed of 100 km/hr, the minimum stopping distance is (1) 12 m (2) 18 m (3) 24 m (4) 6 m