RankLab
Back to Questions
MathsMediumMCQ2020 · 09 Jan Shift 2

Q65.Let a function f : [0, 5] →R be continuous, f(1) = 3 and F be defined as: F(x) = ∫x1 t2g(t)dt, where g(t) = ∫t1 f(u)du. Then for the function F(x), the point x = 1 is: (1) a point of local minima (2) not a critical point (3) a point of local maxima (4) a point of inflection

What This Question Tests

This problem involves applying Leibniz's integral rule to find the first and second derivatives of a function defined by integrals, then using these derivatives to classify a critical point as a local extremum or inflection point.

Concepts Tested

Definite integrationLeibniz integral ruleCritical pointsLocal extrema

Formulas Used

F'(x) = d/dx ∫a to x h(t)dt = h(x)

First Derivative Test

Second Derivative Test

📚 NCERT Sections This Tests

1.3Define The Following Terms:

Chemistry Class 11 · Chapter 1

69% match

1.3 Define the following terms: (i) Mole fraction (ii) Molality (iii) Molarity (iv) Mass percentage.

5.2Lists The Kinetic Energies For Various X I

Physics Class 11 · Chapter 5

68% match

5.2 lists the kinetic energies for various x i objects. where the summation is from the initial position ⊳ xi to the final position xf. Example 5.4 In a ballistics demonstration a police officer fires a bullet of mass 50.0 g If the displacements are allowed to approach with speed 200 m s-1 (see Table 5.2) on soft zero, then the number of terms in the sum plywood of thickness 2.00 cm. The bullet increases without limit, but the sum approaches emerges with only 10% of its initial kinetic a definite value equal to the area under the curve energy. What is the emergent speed of the in Fig. 5.3(b). Then the work done is bullet ? xf W = lim F (x )∆xAnswer The initial kinetic energy of the bullet ∆ x → 0 ∑ x i is mv2/2 = 1000 J. It has a final kinetic energy xfof 0.1×1000 = 100 J. If vf is the emergent speed x ) d x (5.7)of the bullet, = ∫F ( i 1 2 x mv f = 100 J where ‘lim’ stands for the limit of the sum when 2 ∆x tends to zero. Thus, for a varying force 2 × 100 J the work done can be expressed as a definite v f = 0. 05 kg integral of force over displacement (see also Appendix 3.1). = 63.2 m s–1 The speed is reduced by approximately 68% (not 90%). ⊳

9.17(A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection

Physics Class 12 · Chapter 9

68% match

9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.