RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2024 · 05 Apr Shift 2

Q12.The ratio of heat dissipated per second through the resistance 5Ω and 10Ω in the circuit given below is : (1) 1 : 2 (2) 2 : 1 (3) 4 : 1 (4) 1 : 1 −

What This Question Tests

The question requires analyzing a series-parallel circuit to determine the currents through specific resistors and then calculate the ratio of heat dissipated per second.

Concepts Tested

Series and parallel circuitsCurrent divisionJoule heating

Formulas Used

H = I^2 R t

📚 NCERT Sections This Tests

3.2A Battery Of Emf 10 V And Internal Resistance 3 Ω Is Connected To A

Physics Class 11 · Chapter 3

81% match

3.2 A battery of emf 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A, what is the resistance of the resistor? What is the terminal voltage of the battery when the circuit is closed?

3.1The Storage Battery Of A Car Has An Emf Of 12 V. If The Internal

Physics Class 11 · Chapter 3

78% match

3.1 The storage battery of a car has an emf of 12 V. If the internal resistance of the battery is 0.4 Ω, what is the maximum current that can be drawn from the battery?

4.10Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:

Physics Class 11 · Chapter 4

76% match

4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.