RankLab
Back to Questions
PhysicsEasyMCQ2020 · 07 Jan Shift 2

Q6. An ideal fluid flows (laminar flow) through a pipe of non-uniform diameter. The maximum and minimum diameters of the pipes are 6.4cm and 4.8cm , respectively. The ratio of the minimum and the maximum velocities of fluid in this pipe is: (1) 9 (2) √3 16 2 (3) 3 (4) 81 4 256

What This Question Tests

This is a direct application of the equation of continuity, relating fluid velocity to the cross-sectional area of a pipe for an ideal fluid.

Concepts Tested

Equation of continuityLaminar flowIdeal fluidArea-velocity relationship

Formulas Used

A₁v₁ = A₂v₂

📚 NCERT Sections This Tests

9.17(A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection

Physics Class 12 · Chapter 9

74% match

9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.

9.3A Tank Is Filled With Water To A Height Of 12.5 Cm. The Apparent

Physics Class 12 · Chapter 9

72% match

9.3 A tank is filled with water to a height of 12.5 cm. The apparent depth of a needle lying at the bottom of the tank is measured by a microscope to be 9.4 cm. What is the refractive index of water? If water is replaced by a liquid of refractive index 1.63 up to the same height, by what distance would the microscope have to be moved to focus on the needle again?

2.5A Parallel Plate Capacitor With Air Between The Plates Has A

Physics Class 11 · Chapter 2

71% match

2.5 A parallel plate capacitor with air between the plates has a capacitance of 8 pF (1pF = 10–12 F). What will be the capacitance if the distance between the plates is reduced by half, and the space between them is filled with a substance of dielectric constant 6?