RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2005 · Unknown

Q66.Two point white dots are 1 mm apart on a black paper. They are viewed by eye of pupil diameter 3 mm . Approximately, what is the maximum distance at which these dots can be resolved by the eye? [ Take wavelength of light = 500 nm ] (1) 5 m (2) 1 m (3) 6 m (4) 3 m

What This Question Tests

This question applies the Rayleigh criterion for the resolution limit of an optical instrument (the eye) to determine the maximum distance at which two objects can be resolved.

Concepts Tested

Rayleigh criterionAngular resolutionLimit of resolution

Formulas Used

θ_min = 1.22λ/D

θ_min = x/L

📚 NCERT Sections This Tests

10.4In A Young’S Double-Slit Experiment, The Slits Are Separated By

Physics Class 12 · Chapter 10

80% match

10.4 In a Young’s double-slit experiment, the slits are separated by 0.28 mm and the screen is placed 1.4 m away. The distance between the central bright fringe and the fourth bright fringe is measured to be 1.2 cm. Determine the wavelength of light used in the experiment.

10.5In Young’S Double-Slit Experiment Using Monochromatic Light Of

Physics Class 12 · Chapter 10

77% match

10.5 In Young’s double-slit experiment using monochromatic light of wavelength l, the intensity of light at a point on the screen where path difference is l, is K units. What is the intensity of light at a point where path difference is l/3?

9.26Assume Microscope In Normal Use I.E., Image At 25 Cm. Angular

Physics Class 12 · Chapter 9

76% match

9.26 Assume microscope in normal use i.e., image at 25 cm. Angular magnification of the eye-piece 25 =  1  6 5 Magnification of the objective 30 =  5 6 1 1 1 − = 5u O u O 1.25 which gives uO= –1.5 cm; v0= 7.5 cm. |ue| (25/6) cm = 4.17 cm. The separation between the objective and the eye-piece should be (7.5 + 4.17) cm = 11.67 cm. Further the object should be placed 1.5 cm from the objective to obtain the desired magnification.