RankLab
Back to Questions
PhysicsHardMCQ2019 · 12 Apr Shift 2

Q19.An electron, moving along the x− axis with an initial energy of 100 eV, enters a region of magnetic field → B = (1.5 × 10−3 T)ˆk at S (see figure). The field extends between x = 0 and x = 2 cm. The electron is detected at the point Q on a screen placed 8 cm away from the point S. The distance d between P and Q (on the screen) is: (electron’s charge 1.6 × 10−19 C , mass of electron = 9.1 × 10−31 kg ) (1) 1.22 cm (2) 12.87 cm (3) 11.65 cm (4) 2.25 cm

What This Question Tests

This problem involves calculating electron velocity from its kinetic energy, determining the radius of its circular path in a magnetic field, and then using geometry to find the deflection on a screen after it exits the field.

Concepts Tested

Kinetic energy and velocityLorentz forceCircular motion in magnetic fieldTrajectory analysis

Formulas Used

KE = 1/2 mv²

r = mv/qB

📚 NCERT Sections This Tests

4.11In A Chamber, A Uniform Magnetic Field Of 6.5 G (1 G = 10–4 T) Is

Physics Class 11 · Chapter 4

83% match

4.11 In a chamber, a uniform magnetic field of 6.5 G (1 G = 10–4 T) is maintained. An electron is shot into the field with a speed of 4.8 × 106 m s–1 normal to the field. Explain why the path of the electron is a circle. Determine the radius of the circular orbit. (e = 1.5 × 10–19 C, me = 9.1×10–31 kg)

4.4A Horizontal Overhead Power Line Carries A Current Of 90 A In East To

Physics Class 11 · Chapter 4

79% match

4.4 A horizontal overhead power line carries a current of 90 A in east to west direction. What is the magnitude and direction of the magnetic field due to the current 1.5 m below the line?

4.5What Is The Magnitude Of Magnetic Force Per Unit Length On A Wire

Physics Class 11 · Chapter 4

77% match

4.5 What is the magnitude of magnetic force per unit length on a wire carrying a current of 8 A and making an angle of 30º with the direction of a uniform magnetic field of 0.15 T?