Q16.In a metre bridge experiment null point is obtained at 40 cm from one end of the wire when resistance X is balanced against another resistance Y . If X < Y , then the new position of the null point from the same end, if one decides to balance a resistance of 3X against Y , will be close to : (1) 80 cm (2) 75 cm (3) 67 cm (4) 50 cm
What This Question Tests
This question tests the understanding and application of the metre bridge principle, which is based on the Wheatstone bridge, requiring two calculations for the null point.
Concepts Tested
Formulas Used
R1/R2 = l1/l2
📚 NCERT Sections This Tests
2.1 — Two Charges 5 × 10–8 C And –3 × 10–8 C Are Located 16 Cm Apart. At
Physics Class 11 · Chapter 2
2.1 Two charges 5 × 10–8 C and –3 × 10–8 C are located 16 cm apart. At what point(s) on the line joining the two charges is the electric potential zero? Take the potential at infinity to be zero.
3.2 — A Battery Of Emf 10 V And Internal Resistance 3 Ω Is Connected To A
Physics Class 11 · Chapter 3
3.2 A battery of emf 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A, what is the resistance of the resistor? What is the terminal voltage of the battery when the circuit is closed?
4.10 — Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:
Physics Class 11 · Chapter 4
4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.
📋 Question Details
- Chapter
- Current Electricity
- Topic
- Metre Bridge
- Year
- 2013
- Shift
- 09 Apr Online
- Q Number
- Q16
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 3: Current Electricity
More from this Chapter
Q50.By increasing the temperature, the specific resistance of a conductor and a semiconductor (1) increases for both (2) decreases for both (3) increases, decreases (4) decreases, increases
Q51. If in the circuit, power dissipation is 150 W, then R is (1) 2Ω (2) 6Ω (3) 5Ω (4) 4Ω JEE Main 2002 JEE Main Previous Year Paper
Q28.If θi , is the inversion temperature, θn is the neutral temperature, θc is the temperature of the cold junction, then (1) θi + θc = θn (2) θi −θc = 2θn (3) θi+θc 2 = θn (4) θc −θi = 2θn
Q47.If an ammeter is to be used in place of a voltmeter, then we must connect with the ammeter a (1) low resistance in parallel (2) high resistance in parallel (3) high resistance in series (4) low resistance in series