RankLab
Back to Questions
PhysicsMediumMCQ2005 · Unknown

Q63.A fish looking up through the water sees the outside world contained in a circular horizon. If the refractive index of water is 4/3 and the fish is 12 cm below the surface, the radius of this circle in cm is (1) 36√7 (2) 36/√7 (3) 36√5 (4) 4√5

What This Question Tests

This question involves applying the concept of total internal reflection to find the critical angle, then using geometry to calculate the radius of the circular horizon visible to the fish.

Concepts Tested

Critical angleRefractive indexGeometryTotal Internal Reflection

Formulas Used

sin(critical_angle) = n_air / n_water

tan(critical_angle) = R/h

📚 NCERT Sections This Tests

9.5A Small Bulb Is Placed At The Bottom Of A Tank Containing Water To A

Physics Class 12 · Chapter 9

83% match

9.5 A small bulb is placed at the bottom of a tank containing water to a depth of 80cm. What is the area of the surface of water through which light from the bulb can emerge out? Refractive index of water is 1.33. (Consider the bulb to be a point source.)

9.3A Tank Is Filled With Water To A Height Of 12.5 Cm. The Apparent

Physics Class 12 · Chapter 9

81% match

9.3 A tank is filled with water to a height of 12.5 cm. The apparent depth of a needle lying at the bottom of the tank is measured by a microscope to be 9.4 cm. What is the refractive index of water? If water is replaced by a liquid of refractive index 1.63 up to the same height, by what distance would the microscope have to be moved to focus on the needle again?

9.17(A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection

Physics Class 12 · Chapter 9

80% match

9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.