Q18.A 50 Ω resistance is connected to a battery of 5 V . A galvanometer of resistance 100 Ω is to be used as an ammeter to measure current through the resistance, for this a resistance rS is connected to the galvanometer. Which of the following connections should be employed if the measured current is with in 1% of the current without the ammeter in the circuit? (1) rS = 0.5Ω in series with galvanometer (2) rS = 1 Ω in series with galvanometer (3) rS = 1 Ω in parallel with galvanometer (4) rS = 0.5 Ω in parallel with the galvanometer
What This Question Tests
This question assesses the ability to calculate the required shunt resistance for an ammeter and analyze its effect on the circuit current to maintain measurement accuracy.
Concepts Tested
Formulas Used
I = V/R
R_eq = (R_g * R_s) / (R_g + R_s)
Percentage error = ((I_true - I_measured) / I_true) * 100
📚 NCERT Sections This Tests
3.2 — A Battery Of Emf 10 V And Internal Resistance 3 Ω Is Connected To A
Physics Class 11 · Chapter 3
3.2 A battery of emf 10 V and internal resistance 3 Ω is connected to a resistor. If the current in the circuit is 0.5 A, what is the resistance of the resistor? What is the terminal voltage of the battery when the circuit is closed?
4.10 — Two Moving Coil Meters, M1 And M2 Have The Following Particulars:
Physics Class 11 · Chapter 4
4.10 Two moving coil meters, M1 and M2 have the following particulars: R1 = 10 Ω, N1 = 30, A1 = 3.6 × 10–3 m2, B1 = 0.25 T R2 = 14 Ω, N2 = 42, A2 = 1.8 × 10–3 m2, B2 = 0.50 T (The spring constants are identical for the two meters). Determine the ratio of (a) current sensitivity and (b) voltage sensitivity of M2 and M1.
3.1 — The Storage Battery Of A Car Has An Emf Of 12 V. If The Internal
Physics Class 11 · Chapter 3
3.1 The storage battery of a car has an emf of 12 V. If the internal resistance of the battery is 0.4 Ω, what is the maximum current that can be drawn from the battery?
📋 Question Details
- Chapter
- Current Electricity
- Topic
- Ammeter conversion and measurement error
- Year
- 2016
- Shift
- 09 Apr Online
- Q Number
- Q18
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 3: Current Electricity
More from this Chapter
Q50.By increasing the temperature, the specific resistance of a conductor and a semiconductor (1) increases for both (2) decreases for both (3) increases, decreases (4) decreases, increases
Q51. If in the circuit, power dissipation is 150 W, then R is (1) 2Ω (2) 6Ω (3) 5Ω (4) 4Ω JEE Main 2002 JEE Main Previous Year Paper
Q28.If θi , is the inversion temperature, θn is the neutral temperature, θc is the temperature of the cold junction, then (1) θi + θc = θn (2) θi −θc = 2θn (3) θi+θc 2 = θn (4) θc −θi = 2θn
Q47.If an ammeter is to be used in place of a voltmeter, then we must connect with the ammeter a (1) low resistance in parallel (2) high resistance in parallel (3) high resistance in series (4) low resistance in series