RankLab
Back to Questions
PhysicsHardNumerical2025 · 29 Jan Shift 1

Q48.Two light beams fall on a transparent material block at point 1 and 2 with angle θ1 and θ2′ respectively, as shown in figure. After refraction, the beams intersect at point 3 which is exactly on the interface at other end of the block. Given : the distance between 1 and 2, d = 4√3 cm and θ1 = θ2 = cos−1 ( 2n1n2 ), where refractive index of the block n2 > refractive index of the outside medium n1 , then the thickness of the block is ________ cm.

What This Question Tests

This is a geometry-intensive problem involving Snell's law at two interfaces and using trigonometric relationships to determine the thickness of the block.

Concepts Tested

Snell's LawRefractionGeometry of light rays

Formulas Used

n1 sinθ1 = n2 sinθ2

tanθ = opposite/adjacent

📚 NCERT Sections This Tests

9.6A Prism Is Made Of Glass Of Unknown Refractive Index. A Parallel

Physics Class 12 · Chapter 9

79% match

9.6 A prism is made of glass of unknown refractive index. A parallel beam of light is incident on a face of the prism. The angle of minimum deviation is measured to be 40°. What is the refractive index of the material of the prism? The refracting angle of the prism is 60°. If the prism is placed in water (refractive index 1.33), predict the new angle of minimum deviation of a parallel beam of light.

9.4Figures 9.27(A) And (B) Show Refraction Of A Ray In Air Incident At 60°

Physics Class 12 · Chapter 9

78% match

9.4 Figures 9.27(a) and (b) show refraction of a ray in air incident at 60° with the normal to a glass-air and water-air interface, respectively. Predict the angle of refraction in glass when the angle of incidence in water is 45° with the normal to a water-glass interface [Fig. 9.27(c)]. FIGURE 9.27

9.17(A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection

Physics Class 12 · Chapter 9

78% match

9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.