Q24.A system of three polarizers P1, P2, P3 is set up such that the pass axis of P3 is crossed with respect to that of P1 . The pass axis of P2 is inclined at 60o to the pass axis of P3. When a beam of unpolarized light of intensity Io is incident on P1, the intensity of light transmitted by the three polarizers is I . The ratio (Io/I) equals (nearly): (1) 5.33 (2) 16.00 (3) 1.80 (4) 10.67
What This Question Tests
This question tests the application of Malus's Law for multiple polarizers in sequence, including the reduction of intensity when unpolarized light passes through the first polarizer.
Concepts Tested
Formulas Used
I = I₀/2 (for unpolarized to polarized)
I = I_initial * cos²θ (Malus's Law)
📚 NCERT Sections This Tests
10.5 — In Young’S Double-Slit Experiment Using Monochromatic Light Of
Physics Class 12 · Chapter 10
10.5 In Young’s double-slit experiment using monochromatic light of wavelength l, the intensity of light at a point on the screen where path difference is l, is K units. What is the intensity of light at a point where path difference is l/3?
9.6 — A Prism Is Made Of Glass Of Unknown Refractive Index. A Parallel
Physics Class 12 · Chapter 9
9.6 A prism is made of glass of unknown refractive index. A parallel beam of light is incident on a face of the prism. The angle of minimum deviation is measured to be 40°. What is the refractive index of the material of the prism? The refracting angle of the prism is 60°. If the prism is placed in water (refractive index 1.33), predict the new angle of minimum deviation of a parallel beam of light.
9.17 — (A) Sin I¢C = 1.44/1.68 Which Gives I¢C = 59°. Total Internal Reflection
Physics Class 12 · Chapter 9
9.17 (a) sin i¢c = 1.44/1.68 which gives i¢c = 59°. Total internal reflection takes place when i > 59° or when r < rmax = 31°. Now, (sin i /sin r max max ) = 1.68 , which gives imax ~ 60°. Thus, all incident rays of angles in the range 0 < i < 60° will suffer total internal reflections in the pipe. (If the length of the pipe is finite, which it is in practice, there will be a lower limit on i determined by the ratio of the diameter to the length of the pipe.) (b) If there is no outer coating, i¢c = sin–1(1/1.68) = 36.5°. Now, i = 90° will have r = 36.5° and i¢ = 53.5° which is greater than i¢c. Thus, all incident rays (in the range 53.5° < i < 90°) will suffer total internal reflections.
📋 Question Details
- Chapter
- Wave Optics
- Topic
- Polarization of light
- Year
- 2019
- Shift
- 12 Apr Shift 2
- Q Number
- Q24
- Type
- MCQ
- NCERT Ref
- Class 12 Physics Ch 10: Wave Optics
More from this Chapter
Q67.Wavelength of light used in an optical instrument are λ1 = 4000Å and λ2 = 5000Å, then ratio of their respective resolving powers (corresponding to λ1 and λ2 ) is (1) 16 : 25 (2) 9 : 1 (3) 4 : 5 (4) 5 : 4
Q66.To demonstrate the phenomenon of interference, we require two sources which emit radiation (1) of nearly the same frequency (2) of the same frequency (3) of different wavelengths (4) of the same frequency and having a definite phase relationship
Q66.The angle of incidence at which reflected light totally polarized for reflection from air to glass (refractive index n ), is (1) sin−1(n) (2) sin−1(1/n) (3) tan−1(1/n) (4) tan−1(n)
Q67.The maximum number of possible interference maxima for slit-separation equal to twice the wavelength in Young's double-slit experiment is (1) infinite (2) five (3) three (4) zero