Practice Questions
10,171 questions across 23 years of JEE Main β find and practise any topic!
Found 10,171 results
Q4. A particle of mass m moves on a straight line with its velocity increasing with distance according to the equation v = Ξ±βx, where Ξ± is a constant. The total work done by all the forces applied on the particle during its displacement from x = 0 to x = d, will be : (1) m (2) md 2Ξ±2 d 2Ξ±2 (3) 2 mΞ±2 d (4) mΞ±22 d
Q4. A body of m kg slides from rest along the curve of vertical circle from point A to B in friction less path. The velocity of the body at B is: (given, R = 14 m, g = 10 m/s2 and β2 = 1.4 ) (1) 16.7 m/s (2) 19.8 m/s (3) 10.6 m/s (4) 21.9 m/s
Q4. The co-ordinates of a particle moving in x βy plane are given by : x = 2 + 4t, y = 3t + 8t2 . The motion of the particle is : (1) uniformly accelerated having motion along a (2) uniform motion along a straight line. parabolic path. (3) uniformly accelerated having motion along a (4) non-uniformly accelerated. straight line.
Q4. A block of mass π is placed on a surface having vertical cross section given by π¦= π₯2 . If coefficient of friction 4 is 0 . 5, the maximum height above the ground at which block can be placed without slipping is: 1 1 (1) m (2) m 4 2 (3) 1 m (4) 1 m 6 3
Q5. In the given arrangement of a doubly inclined plane two blocks of masses π and π are placed. The blocks are connected by a light string passing over an ideal pulley as shown. The coefficient of friction between the surface of the plane and the blocks is 0 . 25. The value of π, for which π= 10 kg will move down with an 3 acceleration of 2 m s-2, is: (take π= 10 m s-2 and tan 37Β° = 4) (1) 9 kg (2) 4 . 5 kg (3) 6 . 5 kg (4) 2 . 25 kg
Q5. A bob of mass m is suspended by a light string of length L. It is imparted a minimum horizontal velocity at the lowest point A such that it just completes half circle reaching the top most position B. The ratio of kinetic energies ( K.E. )A is : ( K.E. )B (1) 3 : 2 (2) 5 : 1 (3) 2 : 5 (4) 1 : 5
Q5. A disc of radius π and mass π is rolling horizontally without slipping with speed π£. It then moves up an inclined smooth surface as shown in figure. The maximum height that the disc can go up the incline is: (1) π£2 (2) 3 π£2 π 4 π (3) 1 π£2 (4) 2 π£2 2 π 3 g
Q5. A simple pendulum of length 1 m has a wooden bob of mass 1 kg. It is struck by a bullet of mass 10-2 kg moving with a speed of 2 Γ 102 m s-1. The bullet gets embedded into the bob. The height to which the bob rises before swinging back is. (use π= 10 m s-2) (1) 0 . 30 m (2) 0 . 20 m (3) 0 . 35 m (4) 0 . 40 m
Q5. A 90 kg body placed at 2R distance from surface of earth experiences gravitational pull of : ( R = Radius of earth, g = 10 m sβ2 ) (1) 100 N (2) 300 N (3) 225 N (4) 120 N
Q5. A wooden block, initially at rest on the ground, is pushed by a force which increases linearly with time t. Which of the following curve best describes acceleration of the block with time: (1) (2) (3) (4)
Q5. A block of mass 1 kg is pushed up a surface inclined to horizontal at an angle of 60Β° by a force of 10 N parallel to the inclined surface as shown in figure. When the block is pushed up by 10 m along inclined surface, the work done against frictional force is : π= 10 m s-2 (1) 5β3 J (2) 5 J (3) 5 Γ 103 J (4) 10 J
Q5. A body of mass 2 kg begins to move under the action of a time dependent force given by β πΉ= 6π‘ ^i + 6π‘2 ^j N. The power developed by the force at the time π‘ is given by: (1) 6π‘4 + 9π‘5 W (2) 3π‘3 + 6π‘5 W (3) 9π‘5 + 6π‘3 W (4) 9π‘3 + 6π‘5 W JEE Main 2024 (31 Jan Shift 2) JEE Main Previous Year Paper 1 1
Q5. A block is simply released from the top of an inclined plane as shown in the figure above. The maximum compression in the spring when the block hits the spring is : (1) β6 m (2) β5 m (3) 1 m (4) 2 m
Q5. The potential energy function (in J ) of a particle in a region of space is given as U = (2x2 + 3y3 + 2z). Here x, y and z are in meter. The magnitude of x - component of force (in N ) acting on the particle at point P(1, 2, 3) m is: (1) 2 (2) 6 (3) 4 (4) 8
Q5. When kinetic energy of a body becomes 36 times of its original value, the percentage increase in the momentum of the body will be: (1) 6% (2) 600% (3) 60% (4) 500%
Q5. A spherical body of mass 100 g is dropped from a height of 10 m from the ground. After hitting the ground, the body rebounds to a height of 5 m . The impulse of force imparted by the ground to the body is given by: (given g = 9. 8 m sβ2 ) (1) 4. 32 kg m sβ1 (2) 43. 2 kg m sβ1 (3) 23. 9 kg m sβ1 (4) 2. 39 kg m sβ1 JEE Main 2024 (30 Jan Shift 1) JEE Main Previous Year Paper
Q5. A heavy iron bar of weight 12 kg is having its one end on the ground and the other on the shoulder of a man. The rod makes an angle 60Β° with the horizontal, the normal force applied by the man on bar is: (1) 6 kg - wt (2) 12 kg - wt (3) 3 kg - wt (4) 6β3 kg - wt
Q5. A body is moving unidirectionally under the influence of a constant power source. Its displacement in time t is proportional to : (1) t (2) t3/2 (3) t2 (4) t2/3
Q6. The mass of the moon is times the mass of a planet and its diameter times the diameter of a planet. If the 144 16 escape velocity on the planet is v, the escape velocity on the moon will be: (1) π£ (2) π£ 3 4 π£ π£ (3) (4) 12 6
Q6. An astronaut takes a ball of mass m from earth to space. He throws the ball into a circular orbit about earth at an altitude of 318.5 km. From earth's surface to the orbit, the change in total mechanical energy of the ball is x GMem . The value of x is (take Re = 6370 km) : 21Re (1) 10 (2) 12 (3) 9 (4) 11
Q6. Ratio of radius of gyration of a hollow sphere to that of a solid cylinder of equal mass, for moment of Inertia about their diameter axis AB as shown in figure is β8/x. The value of x is : (1) 51 (2) 34 (3) 17 (4) 67 JEE Main 2024 (05 Apr Shift 1) JEE Main Previous Year Paper
Q6. A light planet is revolving around a massive star in a circular orbit of radius π with a period of revolution π. If the force of attraction between planet and star is proportional to π -3 / 2 then choose the correct option : (1) π2 βπ 5 / 2 (2) π2 βπ 7 / 2 (3) π2 βπ 3 / 2 (4) π2 βπ 3
Q6. Correct formula for height of a satellite from earths surface is: JEE Main 2024 (04 Apr Shift 2) JEE Main Previous Year Paper (1) T 2R2 1/3 (2) T 2R2g 1/3 βR βR ( 4Ο2g ) ( 4Ο2 ) (3) T 2R2g β1/3 (4) T 2R2g 1/2 + R βR ( 4Ο2 ) ( 4Ο )
Q6. At what distance above and below the surface of the earth a body will have same weight? (Take radius of earth as R) (1) β5R βR (2) β3RβR 2 (3) R (4) β5RβR 2 2
Q6. A ball of mass 0 . 5 kg is attached to a string of length 50 cm. The ball is rotated on a horizontal circular path about its vertical axis. The maximum tension that the string can bear is 400 N. The maximum possible value of angular velocity of the ball in rad s-1 is,: (1) 1600 (2) 40 (3) 1000 (4) 20 JEE Main 2024 (01 Feb Shift 1) JEE Main Previous Year Paper