Practice Questions
10,171 questions across 23 years of JEE Main — find and practise any topic!
Found 10,171 results
Q12.The resistance per centimeter of a meter bridge wire is 𝑟, with 𝑋 𝛺 resistance in left gap. Balancing length from left end is at 40 cm with 25 𝛺 resistance in right gap. Now the wire is replaced by another wire of 2𝑟 resistance per centimeter. The new balancing length for same settings will be at (1) 20 cm (2) 10 cm (3) 80 cm (4) 40 cm
Q13.The magnetic field in a plane electromagnetic wave is By = (3.5 × 10−7) sin (1.5 × 103x + 0.5 × 1011t)T. The corresponding electric field will be : (1) Ey = 10.5 sin (1.5 × 103x + 0.5 × 1011t)Vm−1 (2) Ez = 1.17 sin (1.5 × 103x + 0.5 × 1011t)Vm−1 (3) Ey = 1.17 sin (1.5 × 103x + 0.5 × 1011t)Vm−1 (4) Ez = 105 sin (1.5 × 103x + 0.5 × 1011t)Vm−1
Q13.A long straight wire of radius a carries a steady current I. The current is uniformly distributed across its cross section. The ratio of the magnetic field at a and 2a from axis of the wire is : 2 (1) 1 : 4 (2) 1 : 1 (3) 3 : 4 (4) 4 : 1
Q13.Two insulated circular loop A and B radius a carrying a current of I in the anti clockwise direction as shown in figure. The magnitude of the magnetic induction at the centre will be: (1) √2μ0I (2) μ0I a 2a (3) μ0I (4) 2μ0I √2a a
Q13.Two particles X and Y having equal charges are being accelerated through the same potential difference. Thereafter, they enter normally in a region of uniform magnetic field and describes circular paths of radii R1 and R2 respectively. The mass ratio of X and Y is : (1) R2 2 (2) R1 2 ( R1 ) ( R2 ) (3) ( R2R1 ) (4) ( R1R2 ) JEE Main 2024 (29 Jan Shift 2) JEE Main Previous Year Paper
Q13.A proton moving with a constant velocity passes through a region of space without any change in its velocity. → → If E and B represent the electric and magnetic fields respectively, then the region of space may have : (A) E = 0, B = 0; (B) E = 0, B ≠0; (C) E ≠0, B = 0; (D) E ≠0, B ≠0 Choose the most appropriate answer from the options given below : (1) (A), (B) and (C) only (2) (A), (C) and (D) only (3) (A), (B) and (D) only (4) (B), (C) and (D) only
Q13. The equivalent resistance between A and B is : (1) 18Ω (2) 19Ω (3) 25Ω (4) 27Ω
Q13.The magnetic moment of a bar magnet is 0.5Am2 . It is suspended in a uniform magnetic field of 8 × 10−2 T. The work done in rotating it from its most stable to most unstable position is: (1) 8 × 10−2 J (2) 4 × 10−2 J (3) Zero (4) 16 × 10−2 J JEE Main 2024 (04 Apr Shift 2) JEE Main Previous Year Paper
Q13.In the given figure R1 = 10Ω, R2 = 8Ω, R3 = 4Ω and R4 = 8Ω . Battery is ideal with emf 12 V . Equivalent resistant of the circuit and current supplied by battery are respectively : (1) 10.5Ω and 1.14 A (2) 12Ω and 1 A (3) 10.5Ω and 1 A (4) 12Ω and 11.4 A
Q13.In an ammeter, 5% of the main current passes through the galvanometer. If resistance of the galvanometer is G, the resistance of ammeter will be: G G (1) (2) 20 199 (3) 199 G (4) 200 G
Q13.Two charges 𝑞 and 3𝑞 are separated by a distance ‘𝑟’ in air. At a distance 𝑥 from charge 𝑞, the resultant electric field is zero. The value of 𝑥 is : (1) ( 1 + √3 ) (2) 𝑟 𝑟 3 ( 1 + √3 ) 𝑟 (3) (4) 𝑟( 1 + √3 ) ( 1 + √3 ) JEE Main 2024 (31 Jan Shift 1) JEE Main Previous Year Paper
Q13.Paramagnetic substances: A. align themselves along the directions of external magnetic field. B. attract strongly towards external magnetic field. C. has susceptibility little more than zero. D. move from a region of strong magnetic field to weak magnetic field. Choose the most appropriate answer from the options given below: (1) A, B, C Only (2) A, B, C, D (3) A, C Only (4) B, D Only
Q13.To measure the internal resistance of a battery, potentiometer is used. For R = 10Ω, the balance point is observed at l = 500 cm and for R = 1Ω the balance point is observed at l = 400 cm. The internal resistance of the battery is approximately : (1) 0.2Ω (2) 0.3Ω (3) 0.4Ω (4) 0.1Ω
Q13.An element Δl = Δx^i is placed at the origin and carries a large current I = 10 A. The magnetic field on the y- axis at a distance of 0.5 m from the elements Δx of 1 cm length is: JEE Main 2024 (06 Apr Shift 1) JEE Main Previous Year Paper (1) 4 × 10−8 T (2) 10 × 10−8 T (3) 8 × 10−8 T (4) 12 × 10−8 T
Q13.A uniform magnetic field of 2 × 10-3 T acts along positive Y-direction. A rectangular loop of sides 20 cm and 10 cm with current of 5 A is in Y-Z plane. The current is in anticlockwise sense with reference to negative X axis. Magnitude and direction of the torque is : (1) 2 × 10-4 N m along positive Z –direction (2) 2 × 10-4 N m along negative Z-direction (3) 2 × 10-4 N m along positive X-direction (4) 2 × 10-4 N m along positive Y-direction π
Q14.A coil of negligible resistance is connected in series with 90Ω resistor across 120 V, 60 Hz supply. A voltmeter reads 36 V across resistance. Inductance of the coil is : JEE Main 2024 (08 Apr Shift 2) JEE Main Previous Year Paper (1) 0.286H (2) 0.76H (3) 2.86H (4) 0.91H
Q14.A series LCR circuit is subjected to an ac signal of 200 V, 50 Hz. If the voltage across the inductor (L = 10mH) is 31.4 V, then the current in this circuit is _____ . (1) 68 A (2) 63 A (3) 10 A (4) 10 mA JEE Main 2024 (05 Apr Shift 2) JEE Main Previous Year Paper
Q14.A parallel plate capacitor has a capacitance 𝐶= 200 pF. It is connected to 230 V ac supply with an angular frequency 300 rad s-1. The rms value of conduction current in the circuit and displacement current in the capacitor respectively are : JEE Main 2024 (01 Feb Shift 1) JEE Main Previous Year Paper (1) 1 .38 μA and 1 .38 μA (2) 14 .3 μA and 143 μA (3) 13 .8 μA and 138 μA (4) 13 .8 μA and 13 .8 μA
Q14.The primary side of a transformer is connected to 230 V, 50 Hz supply. The turn ratio of primary to secondary winding is 10 : 1. Load resistance connected to the secondary side is 46 Ω. The power consumed in it is: (1) 12 . 5 W (2) 10 . 0 W (3) 11 . 5 W (4) 12 . 0 W
Q14.In the given electromagnetic wave Ey = 600 sin(ωt −kx)Vm−1 , intensity of the associated light beam is (in W/m2 : (Given ϵ0 = 9 × 10−12C2 N−1 m−2 ) (1) 243 (2) 729 (3) 972 (4) 486
Q14.A rectangular loop of length 2. 5 m and width 2 m is placed at 60° to a magnetic field of 4 T. The loop is removed from the field in 10 sec. The average emf induced in the loop during this time is (1) −2 V (2) +2 V (3) +1 V (4) −1 V
Q14.Given below are two statements: Statement I: In an LCR series circuit, current is maximum at resonance. Statement II: Current in a purely resistive circuit can never be less than that in a series LCR circuit when connected to same voltage source. In the light of the above statements, choose the correct from the options given below: (1) Statement I is false but Statement II is true (2) Statement I is true but Statement II is false (3) Both Statement I and Statement II are true (4) Both Statement I and Statement II are false
Q14.In a co-axial straight cable, the central conductor and the outer conductor carry equal currents in opposite directions. The magnetic field is zero : (1) outside the cable (2) inside the outer conductor (3) inside the inner conductor (4) in between the two conductors
Q14.A rigid wire consists of a semicircular portion of radius 𝑅 and two straight sections. The wire is partially immerged in a perpendicular magnetic field 𝐵= 𝐵0 ^j as shown in figure. The magnetic force on the wire if it has a current 𝑖 is : (1) -𝑖𝐵𝑅 ^j (2) 2𝑖𝐵𝑅 ^j (3) 𝑖𝐵𝑅 ^j (4) -2𝑖𝐵𝑅 ^ j
Q14.A galvanometer having coil resistance 10 Ω shows a full scale deflection for a current of 3 mA . For it to measure a current of 8 A , the value of the shunt should be: (1) 3 × 10−3Ω (2) 4. 85 × 10−3Ω (3) 3. 75 × 10−3Ω (4) 2. 75 × 10−3Ω