Practice Questions
5,260 questions across 23 years of JEE Main β find and practise any topic!
Found 5,260 results
Q25.Three point charges π, - 2π and 2π are placed on π₯ axis at a distance π₯= 0, π₯= 3 and π₯= π respectively 4π from origin as shown. If π= 2 Γ 10-6 C and π = 2 cm, the magnitude of net force experienced by the charge -2π is _____ N.
Q25.The width of fringe is 2 mm on the screen in a double slit experiment for the light of wavelength of 400 nm. The width of the fringe for the light of wavelength 600 nm will be: (1) 4 mm (2) 2 mm (3) 1. 33 mm (4) 3 mm
Q25.When one light ray is reflected from a plane mirror with 30Β° angle of reflection, the angle of deviation of the ray after reflection is: JEE Main 2023 (11 Apr Shift 2) JEE Main Previous Year Paper (1) 120Β° (2) 110Β° (3) 140Β° (4) 130Β°
Q25.Two equal positive point charges are separated by a distance 2π. The distance of a point from the centre of the line joining two charges on the equatorial line (perpendicular bisector) at which force experienced by a test charge becomes maximum is π The value of π₯ is ______. π0 βπ₯. JEE Main 2023 (01 Feb Shift 1) JEE Main Previous Year Paper
Q25.Two convex lenses of focal length 20 cm each are placed coaxially with a separation of 60 cm between them. The image of the distant object formed by the combination is at _____ cm from the first lens.
Q26.If a radioactive element having half-life of 30 min is undergoing beta decay, the fraction of radioactive element remains undecayed after 90 min will be : (1) 1 (2) 1 8 16 (3) 1 (4) 1 4 2
Q26.A stream of a positively charged particles having π= 2 Γ 1011 C kg-1 and velocity βv0 = 3 Γ 107 ^π m s-1 is deflected by an electric field 1 . 8 ^π kV m-1. The electric field exists in a region of 10 cm along π₯ direction. Due to the electric field, the deflection of the charge particles in the π¦ direction is _____ mm.
Q26.As per the given figure, if dπ‘=dπΌ
Q26.In an experiment to find emf of a cell using potentiometer, the length of null point for a cell of emf 1 . 5 V is found to be 60 cm. If this cell is replaced by another cell of emf πΈ. the length-of null point increases by π₯ 40 cm. The value of πΈ is V. The value of π₯ is ______. 10
Q26.In the circuit shown, the energy stored in the capacitor is π ΞΌJ. The value of π is _____.
Q26.The threshold frequency of metal is f0 . When the light of frequency 2f0 is incident on the metal plate, the maximum velocity of photoelectron is v1 . When the frequency of incident radiation is increased to 5f0 . the maximum velocity of photoelectrons emitted is v2 . The ratio of v1 to v2 is: (1) v1 v2 = 21 (2) v2v1 = 81 (3) v1 v2 = 161 (4) v2v1 = 41
Q26.The light rays from an object have been reflected towards an observer from a standard flat mirror, the image observed by the observer are :- A. Real B. Erect C. Smaller in size than object D. Laterally inverted Choose the most appropriate answer from the options given below: (1) B and D only (2) B and C only (3) A and D only (4) A, C and D only
Q26.An electron accelerated through a potential difference V1 has a de-Broglie wavelength of Ξ». When the potential is changed to V2 , its de-Broglie wavelength increases by 50%. The value of ( V1V2 ) is equal to : JEE Main 2023 (30 Jan Shift 2) JEE Main Previous Year Paper (1) 3 (2) 49 (3) 3 (4) 4 2
Q26.The radius of 2nd orbit of He+ of Bohr's model is r1 and that of fourth orbit of Be3+ is represented as r2. Now the ratio r2 is x : 1. The value of x is _____. r1 Q27. 238 92 A β23490 B + 42D + Q In the given nuclear reaction, the approximate amount of energy released will be: [Given, mass of 238 92 A = 238. 05079 Γ 931. 5 MeV cβ2 , mass of 23490B = 234. 04363 Γ 931. 5 MeV cβ2 , mass of 42D = 4. 00260 Γ 931. 5 Me V cβ2 ] (1) 3. 82 MeV (2) 5. 9 MeV (3) 2. 12 MeV (4) 4. 25 MeV
Q26.As shown in the figure, a configuration of two equal point charges π0 = + 2πC is placed on an inclined plane. Mass of each point charge is 20 g. Assume that there is no friction between charge and plane. For the system of two point charges to be in equilibrium (at rest) the height β= π₯Γ 10-3 m. The value of π₯ is 1 Take = 9 Γ 109 N m2 C-2, π= 10 m s-2 4ππ0 π₯
Q26.A parallel plate capacitor with plate area π΄ and plate separation π is filled with a dielectric material of dielectric constant πΎ= 4 . The thickness of the dielectric material is π₯, where π₯< π. 2π π₯= , respectively. If πΆ1 = 2 ΞΌF, the value Let πΆ1 and πΆ2 be the capacitance of the system for π₯= 13π and 3 of πΆ2 is _____ ΞΌF .
Q26.Electron beam used in an electron microscope, when accelerated by a voltage of 20 kV has a de-Broglie wavelength of Ξ»0 . If the voltage is increased to 40 kV then the de-Broglie wavelength associated with the electron beam would be: (1) 3Ξ»0 (2) 9Ξ»0 (3) Ξ»0 (4) Ξ»0 2 β2
Q26.Given below are two statements: one is labelled as Assertion A and the other is labelled as Reason R Assertion A: The phase difference of two light waves change if they travel through different media having same thickness, but different indices of refraction. Reason R: The wavelengths of waves are different in different media. In the light of the above statements, choose the most appropriate answer from the options given below (1) Both A and R are correct but R is NOT the (2) A is not correct but R is correct correct explanation of A (3) A is correct but R is not correct (4) Both A and R are correct and R is the correct explanation of A o o
Q26.An α particle, a proton and an electron have the same kinetic energy. Which one of the following is correct in case of their de-Broglie wavelength: (1) λα > λp > λe (2) λα < λp < λe (3) λα = λp = λe (4) λα > λp < λe
Q26.A proton and an Ξ± -particle are accelerated from rest by 2 V and 4 V potentials, respectively. The ratio of their de-Broglie wavelength is : (1) 8 : 1 (2) 2 : 1 (3) 4 : 1 (4) 16 : 1
Q26.Proton (P) and electron (e) will have same de-Broglie wavelength when the ratio of their momentum is (assume, mp = 1849 me ) (1) 1 : 1 (2) 1 : 1849 (3) 1 : 43 (4) 43 : 1
Q26.Expression for an electric field is given by βπΈ= 4000 π₯2 ^i V m-1. The electric flux through the cube of side 20 cm when placed in electric field (as shown in the figure) is ______ V cm. JEE Main 2023 (31 Jan Shift 1) JEE Main Previous Year Paper
Q26.If the two metals A and B are exposed to radiation of wavelength 350 nm. The work functions of metals A and B are 4. 8 eV and 2. 2 eV . Then choose the correct option (1) Metal B will not emit photo-electrons (2) Both metals A and B will emit photo-electrons (3) Both metals A and B will not emit (4) Metal A will not emit photo-electrons photoelectrons
Q26.A rectangular parallelopiped is measured as 1 cm Γ 1 cm Γ 100 cm. If its specific resistance is 3 Γ 10-7Ξ© m, then the resistance between its two opposite rectangular faces will be _____ Γ 10-7Ξ©.
Q26.In photoelectric effect A. The photocurrent is proportional to the intensity of the incident radiation. B. Maximum kinetic energy with which photoelectrons are emitted depends on the intensity of incident light. C. Max K.E. with which photoelectrons are emitted depends on the frequency of incident light. D. The emission of photoelectrons require a minimum threshold intensity of incident radiation. E. Max K.E. of the photoelectrons is independent of the frequency of the incident light. Choose the correct answer from the options given below: (1) A and B only (2) A and E only (3) A and C only (4) B and C only