RankLab
Back to Questions
PhysicsEasyMCQ2020 · 03 Sep Shift 2

Q20.If a semiconductor photo diode can detect a photon with a maximum wavelength of 400 nm, then its band gap energy is: Planck's constant h = 6. 63 × 10−34 J. s Speed of light c = 3 × 108 m s−1 (1) 1. 1 eV (2) 2. 0 eV (3) 1. 5 eV (4) 3. 1 eV

What This Question Tests

This question tests the direct application of the formula relating the maximum wavelength detectable by a photodiode to its band gap energy, requiring unit conversion from Joules to electron volts.

Concepts Tested

Energy of a photonBand gap energy of semiconductorRelation between energy, Planck's constant, speed of light and wavelength

Formulas Used

E_g = hc/λ_max

1 eV = 1.6 × 10⁻¹⁹ J

📚 NCERT Sections This Tests

11.3The Photoelectric Cut-Off Voltage In A Certain Experiment Is 1.5 V.

Physics Class 12 · Chapter 11

79% match

11.3 The photoelectric cut-off voltage in a certain experiment is 1.5 V. What is the maximum kinetic energy of photoelectrons emitted?

14.3Carbon, Silicon And Germanium Have Four Valence Electrons Each.

Physics Class 12 · Chapter 14

79% match

14.3 Carbon, silicon and germanium have four valence electrons each. These are characterised by valence and conduction bands separated 341 Reprint 2025-26 Physics by energy band gap respectively equal to (Eg)C, (Eg)Si and (Eg)Ge. Which of the following statements is true? (a) (Eg)Si < (Eg)Ge < (Eg)C (b) (Eg)C < (Eg)Ge > (Eg)Si (c) (Eg)C > (Eg)Si > (Eg)Ge (d) (Eg)C = (Eg)Si = (Eg)Ge 14.4 In an unbiased p-n junction, holes diffuse from the p-region to n-region because (a) free electrons in the n-region attract them. (b) they move across the junction by the potential difference. (c) hole concentration in p-region is more as compared to n-region. (d) All the above. 14.5 When a forward bias is applied to a p-n junction, it (a) raises the potential barrier. (b) reduces the majority carrier current to zero. (c) lowers the potential barrier. (d) None of the above. 14.6 In half-wave rectification, what is the output frequency if the input frequency is 50 Hz. What is the output frequency of a full-wave rectifier for the same input frequency. Reprint 2025-26 Notes Reprint 2025-26 Physics APPENDICES APPENDIX A 1 THE GREEK ALPHABET APPENDIX A 2 COMMON SI PREFIXES AND SYMBOLS FOR MULTIPLES AND SUB-MULTIPLES Reprint 2025-26 AppendicesAnswers APPENDIX A 3 SOME IMPORTANT CONSTANTS OTHER USEFUL CONSTANTS 345 Reprint 2025-26 Physics ANSWERS CHAPTER 9 9.1 v = –54 cm. The image is real, inverted and magnified. The size of the image is 5.0 cm. As u ® f, v ® ¥; for u < f, image is virtual. 9.2 v = 6.7 cm. Magnification = 5/9, i.e., the size of the image is 2.5 cm. As u ® ¥; v ® f (but never beyond) while m ® 0. 9.3 1.33; 1.7 cm 9.4 nga = 1.51; nwa = 1.32; ngw = 1.144; which gives sin r = 0.6181 i.e., r ~ 38°. 9.5 r = 0.8 × tan ic and sin ci = 1/1.33 ≅ 0.75 , where r is the radius (in m) of the largest circle from which light comes out and ic is the critical angle for water-air interface, Area = 2.6 m2 9.6 n ≅ 1.53 and Dm for prism in water ≅ 10° 9.7 R = 22 cm 9.8 Here the object is virtual and the image is real. u = +12 cm (object on right; virtual) (a) f = +20 cm. Image is real and at 7.5 cm from the lens on its right side. (b) f = –16 cm. Image is real and at 48 cm from the lens on its right side. 9.9 v = 8.4 cm, image is erect and virtual. It is diminished to a size 1.8 cm. As u ® ¥, v ® f (but never beyond f while m ® 0). Note that when the object is placed at the focus of the concave lens (21 cm), the image is located at 10.5 cm (not at infinity as one might wrongly think). 9.10 A diverging lens of focal length 60 cm 9.11 (a) ve = –25 cm and fe = 6.25 cm give ue = –5 cm; vO = (15 – 5) cm = 10 cm, fO = uO = – 2.5 cm; Magnifying power = 20 (b) uO = – 2.59 cm. Magnifying power = 13.5. 9.12 Angular magnification of the eye-piece for image at 25 cm 25 25   1  11; | u e |= cm = 2 .27cm ; vO = 7.2 cm 2.5 11 Separation = 9.47 cm; Magnifying power = 88 9.13 24; 150 cm 9.14 (a) Angular magnification = 1500 346 (b) Diameter of the image = 13.7 cm. Reprint 2025-26 Answers

11.8Light Of Frequency 7.21 × 1014 Hz Is Incident On A Metal Surface.

Physics Class 12 · Chapter 11

78% match

11.8 Light of frequency 7.21 × 1014 Hz is incident on a metal surface. Electrons with a maximum speed of 6.0 × 105 m/s are ejected from the surface. What is the threshold frequency for photoemission of electrons?